Na piramidę zdrowego żywienia składają się nie tylko odpowiednie produkty spożywcze, ale przede wszystkim aktywność fizyczna. Jak wygląda najnowsza piramida żywienia i dlaczego aktywność jest tak ważnym jej punktem?
Po raz kolejny okazuje się, że dla naszego zdrowia i życia ważna jest nie tylko odpowiednia dieta, ale również ruch. Zacznijmy jednak od produktów, które należy spożywać. Jeżeli o nie chodzi to w dalszym ciągu królują owoce i warzywa. Należy jeść je jak najczęściej, natomiast obowiązkowa dzienna dawka to 400 gramów, które można zastąpić sokiem, najlepiej tym wielowarzywnym. Trzy czwarte dziennego spożycia powinno przypadać na warzywa, a jedna czwarta – na owoce. Niestety, od 2010 roku Polacy jedzą zarówno jednych jak i drugich coraz mniej. Nie pomagają nawet zapewnienia specjalistów, że to właśnie owoce i warzywa zmniejszają ryzyko wystąpienia zawału serca, udaru mózgu i chorób nowotworowych.
Trzecie miejsce w piramidzie zajmują produkty zbożowe, w tym szczególnie pełnoziarniste. Powinny być one spożywane podczas większości posiłków. Dalsze miejsce zajmuje mleko, którego należy pić co najmniej dwie szklanki dziennie. Warto jednak zaznaczyć, że można go zastąpić jogurtem lub kefirem.
Dopiero na piątym miejscu są produkty mięsne, które powinny być jedynie dodatkiem do warzyw, w tym roślin strączkowych, oraz produktów zbożowych. Najbardziej zalecane są ryby i jaja, a najmniej czerwone mięso i wędliny. Zaleca się spożywanie nie więcej niż 0,5 kg wołowiny, wieprzowiny i drobiu oraz wędlin tygodniowo. Nie dziwi fakt, ze na ostatnim miejscu znalazły się tłuszcze, których spożycie powinno być ograniczane. Szczególnie jeżeli chodzi o tłuszcze zwierzęce.
W piramidzie nie zmieściły się natomiast cukry i słodycze, gdyż ich należy unikać. Nie jest dobre również dosalanie potraw. Co więcej, lepiej kupować produkty spożywcze o niskiej zawartości soli, ponieważ to właśnie ona zwiększa ryzyko zawału serca, udaru mózgu oraz raka żołądka. Można ją zastępować ziołami, takimi jak rozmaryn, oregano, tymianek, kurkuma, imbir i cynamon, tym bardziej, że poprawiają smak i mają wiele cennych składników.
Wracając do nadmienionej aktywności fizycznej warto zauważyć, że każda jej forma jest ważna. Zaczynając od biegania czy jazdy na rowerze, a kończąc na spacerze lub zwykłym wchodzeniu po schodach. Nie jest istotne, co wybierzemy. Chodzi wyłącznie o to, aby wysiłek był regularny. Najlepiej by było, gdyby zajmował 30-45 minut dziennie.
Wysiłek fizyczny powoduje wydzielanie korzystnych dla zdrowia substancji i wpływa na przemianę materii. Działa on podobnie jak cenne składniki pokarmowe, wchodzi z nimi w korzystne interakcje, chroni przed nadwagą, otyłością i wydłuża życie.
Nowa wersja piramidy jest zgodna z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl