Piżamy, bielizna, a może nago? To, w czym śpimy, może wpływać na jakość naszego snu i inne aspekty zdrowia. Dlatego warto wiedzieć, w czym należy lub nie należy spać
Według danych TNS, aż 60% dorosłych Polaków śpi w piżamach. To aż o połowę więcej niż w Wielkiej Brytanii, nie wspominając o krajach południowych. Czy to źle? Nie, same w sobie piżamy nam nie szkodzą.
Choć niektórzy twierdzą, że skóra musi podczas snu oddychać, to nie mówimy tu o oddychaniu istotnym dla naszego ciała, a na pewno nie musimy się martwić, że piżama odetnie skórę od powietrza. Znacznie większe znaczenie ma temperatura ciała, ponieważ dla zdrowego snu optymalna jest ta w okolicach 20 stopni.
Jeśli jesteśmy ubrani w piżamę i leżymy pod kołdrą, może nam być najzwyczajniej za ciepło. To kwestia indywidualna, dlatego sami najlepiej wiemy, w czym jest nam dobrze zasypiać, a w czym zapadnięcie w sen zajmuje więcej czasu. Uniwersalne jest za to, że temperatura naszego ciała podczas snu spada po paru godzinach. Zbyt grube ubranie lub przykrycie może to zjawisko utrudniać, a to z kolei obniża jakość snu.
Nieco inaczej jest ze stopami. Stopy nie powinny wychładzać się za bardzo, co szczególnie dokucza osobom wysokim, często niemającym odpowiedniego zapasu przykrycia w łóżku. Warto więc rozważyć ubranie czegoś dodatkowego. Mogą to być skarpety (najlepiej cienkie) i nie ma się co oburzać – mówimy o śnie, a nie seksie. Jeśli nie lubicie skarpet, warto rozważyć położenie w okolicy stóp butelki z ciepłą wodą lub lekko nagrzanego termoforu.
Zdrowie seksualne
Skoro padła wzmianka o seksie, to i o nim należy wspomnieć. Nie w kontekście uprawiania, a w kontekście płodności. Amerykańskie badanie jakości spermy z 2016 roku sugeruje niewielkie różnice na korzyść niekorzystania z bielizny przez panów lub ubierania do snu luźnych bokserek (choć spokojnie, inne badanie tego typu nie wskazało żadnych zauważalnych różnic).
Z kolei u pań istotne jest niekorzystanie z przylegającej bielizny w przypadkach zapalenia warg sromowych lub innych infekcji. Za każdym razem, gdy mamy do czynienia ze stanami zapalnymi okolic intymnych – im mniej zakładamy do snu, tym lepiej!
Podstawowe zasady
Wreszcie, należy wspomnieć o kwestii higieny. To, w czym śpimy, ma znaczenie również pod kątem długości używania. Czy zmieniacie pościel raz w tygodniu lub maksymalnie raz na dwa tygodnie, jak jest to najczęściej zalecane?
Jeśli śpicie w piżamach i je lubicie, to czy pierzecie je często? Badania prowadzone na ten temat w Wielkiej Brytanii wskazują, że Brytyjczycy zmieniają piżamy raz na dwa tygodnie, a to stanowczo za rzadko! Trzeba pamiętać, że piżama jest najbliższa ciału przez 6-8 godzin na dobę, dlatego należy wymieniać ją co kilka dni.
Brudna pościel i piżamy to idealne warunki dla rozwoju roztoczy, bakterii i nie tylko, zwłaszcza w połączeniu z ciepłotą naszego ciała. Słowa o regularnej wymianie muszą sobie szczególnie wziąć do serca osoby, którym zdarza się dzielić łoże z psem lub kotem!