Ile razy z wielkim entuzjazmem rozpoczynałeś nowy program treningowy, dietę, naukę języka lub rzucałeś palenie? Pamiętasz te wszystkie chwile, kiedy nie udało się wdrożyć postanowień noworocznych, rozpocząć nowego projektu lub wprowadzić jakiejś zmiany tylko dlatego, że gdzieś po drodze uleciała cała motywacja i wszystkie działania zakończyły się na etapie tak zwanego „słomianego zapału”?
Tak naprawdę największym wyzwaniem w temacie motywacji nie jest dla nas rozpoczynanie nowych działań, lecz doprowadzanie ich do końca. Główną cechą charakterystyczną dla wszystkich ludzi sukcesu jest wytrwałe działanie pomimo przeszkód i utraty początkowego entuzjazmu.
Czym jest motywacja i dlaczego jej potrzebujesz?
Motywacja to twoja podstawowa siła napędowa w życiu. Mówiąc najprościej motywacja to stan gotowości do podjęcia działań, które z pewnych powodów są dla Ciebie ważne. Jest ona siłą, która napędza Cię do osiągania celów i pokonywania trudności. Słowo „motywacja” pochodzi z języka łacińskiego (łac. moveo, movere) i oznacza „wprawiać w ruch”, „popychać”, „poruszać”. Termin „motywacja” składa się de facto z dwóch słów: motyw + akcja. Motyw to przekonująca odpowiedź na pytanie, dlaczego chcemy lub mamy coś wykonać a akcja to niezbędne działanie na drodze do realizacji tego celu. Niektórzy mogą pomyśleć „ale ja bardzo często nie mam motywacji do działania”. To nie prawda. Każdy z nas ma motywację do działania, tylko niekiedy jesteśmy bardziej zmotywowani do niepodejmowania żadnych działań np. z powodu obawy przed porażką, krytyką i oceną. Gwarantuje Ci, że nawet najbardziej leniwa osoba umieszczona w wybiegu lwa zacznie momentalnie działać – będzie miała przekonywujący i natychmiastowy powód „dlaczego”!
3 najczęstsze problemy związane z motywacją
Wszystkie wyzwania z motywacją możemy podzielić na 3 kategorie:
- Trudność z rozpoczęciem działań
To klasyczna forma prokrastynacji, czyli odwlekania. Idealnym przykładem jest przygotowywanie się do egzaminów – najpierw obiecujesz sobie, że będziesz regularnie uczył się małych fragmentów materiału każdego dnia. Następnie obiecujesz sobie, że w ostatni tydzień usiądziesz do nauki. W kolejnym kroku już nawet otwierasz książki, bo to ostatni dzień do przygotowań przed egzaminem. Następnie być może poczyniłeś już niewielkie postępy w nauce, ale jest 4 rano i uświadamiasz sobie, że się nie wyrobisz i zaczynasz szukać sposobów, żeby przełożyć termin egzaminu.
- Krótkotrwałość działań
Najczęściej nazywamy ją „słomianym zapałem”, ma ono miejsce np. gdy w nowym roku zaprzestajesz kontynuacji zobowiązania po jednej, dwóch wizytach na siłowni.
- Fragmentaryczność i wybiórczość działań
Ten stan ma miejsce wtedy, gdy potrafisz się zmotywować do niektórych działań, ale są takie które porzucasz w trakcie wykonywania i szukasz wymówek, aby ich nie kończyć.
Aby skutecznie się zmotywować musisz wiedzieć dokładnie czego chcesz. Twój cel musi być konkretny i klarowny a korzyści z jego osiągnięcia muszą być dla ciebie atrakcyjne i zrozumiałe. Jest to krytycznie ważne z tego powodu, że musisz sam siebie przekonać do jego realizacji. Regularne myślenie o swoim celu i zaakceptowanie powodu, dla którego chcesz go osiągnąć wzmocni twoją motywację oraz pragnienie jego osiągnięcia.
Ludzie są tak skonstruowani, że łatwiej im utrzymać motywacje w kontekście krótkoterminowych celów. Skuteczne utrzymanie wysokiego poziomu motywacji jest dla nas niezwykle trudne w przypadku dłuższych okresów czasu jakie występują przy długofalowych celach. Z tego powodu dobrą praktyką jest podzielenie sobie procesu osiągania Twojego celu na mniejsze etapy i kroki, łatwiejsze do osiągnięcia.
Jeżeli nie zaczynasz działań w kierunku realizacji swoich zamierzeń to jasny sygnał dla ciebie, że twoje pragnienie osiągnięcia lub zdobycia celu nie są wystarczająco wysokie – innymi słowy nie przekonałeś sam siebie do korzyści wynikających z podjęcia działań. Twój motyw, twoje „dlaczego” jest za słabe. Ludzie są motywowani tylko przez dwie rzeczy:
- przyjemność osiągnięcia, posiadania czegoś
- oraz ból, np. utraty
Jeśli masz problem z motywem swoich działań to weź kartkę, podziel ją na pół, a następnie po lewej stronie napisz jakie 10 korzyści będziesz miał, kiedy ten cel osiągniesz (jak się będziesz czuł, co powiedzą o tobie bliskie osoby, jakie wrażenie zrobisz na innych, co sam zrobisz, gdy to się stanie itp.) A po prawej wypisz 10 rzeczy które utracisz, jeżeli nie osiągniesz tego celu (co przejdzie ci koło nosa, jak będzie wyglądać twoje życie, jeżeli się nic nie zmieni itp.)
10 wskazówek na utrzymanie ciągłego poziomu motywacji
- Przemyśl i przeanalizuj swoje pragnienie. Czy aby na pewno chcesz je osiągnąć? Czy jego osiągnięcie jest warte Twojego czasu i całego wysiłku? Przygotuj sobie 3 główne odpowiedzi na pytanie „dlaczego to robię / dlaczego tego chcę” i powtarzaj je codziennie;
- Spraw, żeby twój cel był bardzo jasno określony. Zapisz go i umieść w takich miejscach, by zawsze był dla Ciebie widoczny.
- Opracuj konkretny plan działania i podziel go na malutkie, łatwe do wykonania kroki. Codziennie sprawdzaj w którym momencie jego realizacji jesteś;
- Wizualizuj swój cel, tak jakbyś go już osiągnął i pozbądź się ze swojego umysłu wszystkich wątpliwości i zmartwień z tym związanych.
- Podziel się swoim planem z kimś bliskim komu ufasz i poproś go, żeby codziennie sprawdzał twoje postępy. Jeśli jesteś jedna z osób, na które zdecydowanie silniej działa motywacja przez ból dobrym sposobem jest powierzenie takiej osobie jakiejś kwoty pieniędzy i umówienie się, że za każdy przekroczony termin może zatrzymać sobie jakąś jej niewielką część;
- Czytaj książki i artykuły w temacie zgodnym ze swoim celem
- Czytaj o osobach które odniosły sukces. To zainspiruje cię do działania lub wręcz wskaże kierunek do obrania. Na pewno znajdziesz książki, artykuły i filmy, które Ci w tym pomogą
- Myśl regularnie o korzyściach które uzyskasz dzięki osiągnięciu swojego celu. Dzięki temu zwiększysz swoje pragnienie jego osiągnięcia
- Każdego dnia notuj swoje osiągnięcia. Co dzisiaj udało ci się zrobić, jakie trudności stanęły Ci na drodze i co zrobiłaś, żeby je przezwyciężyć;
- Każdego dnia wykonuj co najmniej jeden, nawet mały, krok w kierunku swojego celu. Nie czekaj na właściwą okazję, właściwy czas ani nikogo innego. Działaj!
Beata Gogulska
Coach, Trener oraz Prezes Zarządu QuantumLive sp. z o.o. Pomaga ludziom obudzić ich pewność siebie, dzięki czemu mogą cieszyć się pełnią życia i realizować swój potencjał. Optymista Roku 2016, Osobowość Roku 2016 i Twórca Luksusu 2016
Więcej na BeataGogulska.pl