O tym, jak ważna w życiu codziennym jest aktywność fizyczna nie trzeba nikogo przekonywać. Pozytywny wpływ, jaki wywiera na nasze zdrowie mentalne i fizyczne jest nie do przecenienia. Warto poznać kilka prostych metod, które pomogą zwiększyć aktywność fizyczną w życiu codziennym.
Z pomocą przychodzi National Institute for Health Research. Brytyjski instytut badawczy w swojej publikacji Moving Matters zebrał dane z ponad pięćdziesięciu różnych prac dotyczących sposobów na zwiększenie aktywności fizycznej na co dzień.
Jak zauważają twórcy publikacji, nie ma jednego uniwersalnego przepisu, który sprawi, że z dnia na dzień staniemy się osobami aktywnymi i takimi już pozostaniemy. To jak dana metoda na nas zadziała w dużej mierze będzie zależało od nas, naszej osobowości, środowiska, w którym żyjemy i zewnętrznych czynników, które na nas wpływają. Istnieją jednak sposoby, których skuteczność potwierdziły przeprowadzone badania i właśnie te zostały znalazły się w zaproponowanym przez NIHR zestawieniu.
Ważne jest, żeby o aktywności fizycznej myśleć szerzej, niż tylko w kontekście ćwiczeń czy uprawiania sportu. Trening może odbywać się w naszym życiu na wiele różnych sposobów. Nawet proste codzienne czynności wykonywane w odpowiedni sposób są w stanie pomóc naszemu organizmowi przestawić się z trybu siedzącego na bardziej aktywny.
Takie właśnie formy aktywności odbywające się przy okazji, są szczególnie ważne w przypadku osób najmniej aktywnych fizycznie. To w tej grupie mogą dać najlepsze efekty w dążeniu do zmiany trybu życia. Tego typu czynności to na przykład wybór miejsca stojącego zamiast siedzącego w komunikacji miejskiej lub rezygnacja z samochodu na rzecz roweru czy pójścia na piechotę.
Jeżeli dotychczas prowadziliśmy niezbyt aktywny tryb życia, możemy napotkać problemy z motywacją, aby zacząć się więcej ruszać i pozostać aktywnym. W takim przypadku z pomocą mogą przyjść programy treningowe, które możemy realizować sami lub w większej grupie. Warto prowadzić dziennik lub korzystać ze specjalnych aplikacji, które pomogą nam mierzyć dzienną aktywność fizyczną i odpowiednio ją zwiększać. Dzięki temu dążenie do osiągnięcia ustalonych celów może być nie tylko łatwiejsze, ale również znacznie bardziej przyjemne.
Warto także zwrócić uwagę na to, że przestawienie społeczeństwa na bardziej aktywny tryb życia może dać pozytywne efekty nie tylko w kontekście bezpośrednich korzyści fizycznych. Osoby bardziej aktywne mają znacznie lepsze samopoczucie i jest im łatwiej pozostawać w kontakcie z innymi ludźmi. Zwiększona aktywność to także mniej samochodów na drogach, co daje nam bezpieczniejsze i mniej zanieczyszczone otoczenie.
Autorzy publikacji zwracają uwagę, że jeśli żyjemy w środowisku, w którym mamy ułatwiony dostęp do infrastruktury umożliwiającej aktywne spędzanie czasu wolnego, jest nam znacznie łatwiej pozostać osobami aktywnymi. Tutaj rozpoczyna się zadanie dla władz lokalnych. Jako podmiot, który może w realny sposób zmienić wygląd środowiska w którym żyjemy, odgrywają one ogromną rolę w propagowaniu aktywnego trybu życia.
Warto wspierać lokalne inicjatywy, mające na celu rozbudowę miejscowych ścieżek rowerowych czy budowę obiektów, w których mieszkańcy miast będą mogli aktywnie spędzać czas.Odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni może sprawić, że społeczeństwo przestanie uważać brak aktywności fizycznej za wygodniejszą opcję na co dzień.
Źródło: Moving Matters