Koniec wakacji nie oznacza końca przygody. Dzięki umiarkowanym temperaturom i niesamowitym przemianom przyrody jesień to idealna pora na wypoczynek na świeżym powietrzu. Warto skorzystać z pogody i zahartować organizm przez zimowymi miesiącami. W jaki sposób? Podpowiadamy!
Nocna Ściema cofa zegar
Być szybszym niż najszybsi biegacze świata? To marzenie wielu. Niewielu jednak wie, że to marzenie jest możliwe do spełnienia… jesienią w Koszalinie. Podczas Nocnej Ściemy, czyli nocnego maratonu i półmaratonu można osiągnąć wynik lepszy niż niejeden maratończyk. I to całkiem legalnie. W jaki sposób?
Nocna Ściema startuje o godzinie 2.00 w nocy, dokładnie wtedy, gdy zmieniamy czas z letniego na zimowy. Uczestnikom nocnego biegu pozwala to zaoszczędzić godzinę i wbiec na metę półmaratonu tuż po godzinie 2.00, czyli chwilę po starcie. Przypomnijmy, że obecny rekord świata półmaratonu dla mężczyzn wynosi 58 minut i 18 sekund, a dla kobiet godzinę, 4 minuty i 51 sekund. Kto więc by się nie skusił na pobicie tych wyników?
Wybrzeże dla wytrwałych
Nie latem, ale właśnie wiosną i jesienią wyjazdy nad polskie morze są najkorzystniejsze dla naszego zdrowia. Dlaczego? Bo wiatr sprzyja roznoszeniu kropelek wody morskiej z jodem. Dlatego najlepiej zdrowiu służą jesienne wyjazdy nad morze i przebywanie blisko wody, np. do 300 metrów od brzegu.
Idealnie jest wtedy, gdy połączymy pobyt nad morzem z wysiłkiem fizycznym i jazdą na rowerze. W okolicach Świnoujścia i Wyspy Wolin znajduje się ponad 100 kilometrów tras rowerowych. Poza prawie 20-kilometrową drogą, która jest częścią Bałtyckiego Szlaku Rowerowego R-10, reszta szos to trasy dla wymagających rowerzystów. Wspaniałe leśne ścieżki czy szutrowe drogi nie pozwalają przejechać obok nich obojętnie.
Zgub się w Błędnych Skałach
Jesienne budowanie formy przed zimą nie musi oznaczać tylko i wyłącznie sportów ekstremalnych. Rekreacyjny spacer po górach w gronie rodziny również wyjdzie nam na zdrowie. Warto sprawić frajdę dzieciakom i zabrać je do Parku Narodowego Gór Stołowych. W skalnym labiryncie naprawdę można się zgubić, a dobrze zaplanowana wycieczka może nam zająć cały dzień. Do labiryntu warto wyruszyć po świcie, by uniknąć tłumu turystów, a przechodząc skalnymi przesmykami warto mieć przy sobie dodatkowe oświetlenie. Pozwoli ono dokładniej przyjrzeć się grotom i ciemnym korytarzom, które stanowiły scenografię filmu „Opowieści z Narnii: Książę Kaspian”.
Jesienią bezpieczni na trasach
Jesienne wyprawy mogą być dla nas niezapomnianą przygodą. Warto jednak pamiętać, że o tej porze roku zmrok zapada bardzo szybko i trzeba zaopatrzyć się w odpowiednie źródło światła. Jesienią, zwłaszcza wybierając się na rower, koniecznie trzeba zadbać o sprzęt wysokiej jakości, który nie tylko oświetli nam drogę o zmroku i nie rozładuje się w trakcie rowerowej wyprawy, ale również będzie wytrzymały i przede wszystkim wodoodporny.
Najpiękniejsza pora roku oferuje wiele atrakcji zarówno dla amatorów outdoorowych wrażeń, jak i profesjonalistów, dla których bieganie czy jazda na rowerze to sposób na życie. Wyjątkowość jesieni leży także w jej nieprzewidywalności – często święci słońce, nierzadko trzeba również schować się przed deszczem. Taka jest właśnie polska złota jesień. W różnych rejonach kraju inna jednak wszędzie tak samo piękna.
Żródło: PR Expert