Jeżeli coś wejdzie nam w krew to trudno nad tym zapanować. Dlatego warto dzieciom wpajać rzeczy, które będą procentować w przyszłości
Do tych rzeczy należy przede wszystkim zdrowa dieta i dobre nawyki żywieniowe. Nie sztuka rozpieszczać dziecko kupując mu kolejne zabawki czy prezenty. Sztuką jest natomiast przekazać mu coś, co pozostanie z nim na całe życie. Sprawa jest o tyle ważna, że współczynnik otylości wśród dzieci i młodzieży ciągle rośnie. Według badań ponad 22% uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych ma nadwagę lub jest otyłych. U źródła tego problemu stoi natomiast zbyt duże spożycie energii, w tym tłuszczów nasyconych lub cukru. Nie sprzyja temu także brak aktywności fizycznej.
Zaraz po urodzeniu
Nie ma na co czekać, warto rozpocząć odpowiednie odżywianie dziecka już po jego narodzinach. Po pierwsze pamiętajmy, że optymalnym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych jest mleko matki, więc w pierwszych czterech miesiącach życia zalecane jest karmienie wyłącznie piersią.
W składzie pokarmu kobiecego znajdują się składniki, które mają korzystny wpływ na rozwój wzroku oraz układu nerwowego i oddechowego. Dodatkowo zwiększają odporność malucha na infekcje i poprawiają wchłanianie. Pokarm matki zawiera też mniej białka niż mieszanki dla niemowląt, co w tym wieku ma korzystne działanie i chroni przed rozwojem otyłości. Jeżeli jednak mama nie może karmić piersią, lekarz zaleci optymalną mieszankę z odpowiednio dobranymi składnikami, tak by dziecko odczuło jak najmniej braków.
Gdy mleko schodzi na drugi plan
Około piątego miesiąca (czasami nieco później) zaczyna się wprowadzanie do diety malucha nowych produktów. Nowości wprowadzamy pojedynczo, po kilka łyżeczek. Dobrze jest zacząć od warzyw, potem przejść na owoce, a w dalszej kolejności na mięso. Po siódmym miesiącu warto dodać do tego kaszki i pieczywo z glutenem. W tym okresie jednak nadal podstawę diety stanowi mleko, niezależnie od tego czy pochodzi ono od matki czy jest modyfikowane.
Czas zasiąść za stołem
Gdy dziecko osiąga rok możne powoli przechodzić z diety niemowlęcej do tej, którą stosują dorośli, oczywiście ci dobrze odżywiający się. Ile razy dziennie należy podawać posiłki? Maluchowi podajemy ich pięć dziennie, a do picia przede wszystkim wodę. Dla prawidłowego rozwoju potrzebne są także zdrowe tłuszcze, które zawierają niezbędne kwasy tłuszczowe. Ponadto cenne witaminy A, D, E i K są rozpuszczalne w tłuszczach, dzięki czemu dziecko może łatwo je przyswajać. Zdrowe tłuszcze znajdują się np. w tłustych rybach, olejach roślinnych czy dobrej jakości margarynie kubkowej. Zgodnie z najnowszymi zaleceniami można podawać ją dzieciom już od pierwszego roku życia, o ile nie użyto do jej wyprodukowania częściowo uwodornionych olejów roślinnych.
Wszystko zaczyna się w domu
Jeżeli w czasie dzieciństwa młody człowiek nauczy się odpowiednich zasad odżywiania to istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie je zachowywał także w dorosłym życiu. Warto zatem zadbać o regularne spożywanie posiłków całą rodziną tak często, jak to tylko możliwe. Na stole powinny pojawiać się warzywa i wyroby pełnoziarniste, chude mięso oraz ryby. Dlaczego? Wszystko po to, by uchronić dzieci na przykład przed procesami miażdżycowymi, które dotykają nawet najmłodszych. Szczególnie ważne jest, aby od pierwszych lat uczyć ich spożywania zdrowych tłuszczów i unikania nadmiernej ilości tłuszczów nasyconych (smalec, masło, tłuste mięso) oraz niezdrowych tłuszczów trans występujących m.in. w chipsach, nadziewanych czekoladach czy pieczywie cukierniczym, które wyprodukowano z użyciem częściowo uwodornionych olejów. Do przyrządzania posiłków najlepiej używać oleju rzepakowego, do smarowania pieczywa miękkiej margaryny, a w ramach przekąsek proponować orzechy, pestki słonecznika lub dyni czy np. owoc awokado.
Źródło: Questia PR