O tym, że samotność może źle wpływać na nasze samopoczucie wiadomo nie od dziś. Okazuje się jednak, że odbija się ona również na naszym zdrowiu
Problem dotyczy szczególnie osób starszych, dla których obecność kogoś bliskiego jest niezwykle ważna. Zbyt wielkie poczucie pustki wiąże się z pogorszeniem kondycji psychicznej, a co za tym idzie, większym ryzykiem pojawienia się na przykład depresji.
Zdrowie psychiczne to jednak nie wszystko. Jest jeszcze to fizyczne, w które również może ingerować samotność. Jak to możliwe? Osoby samotne mają przede wszystkim mniejszą motywację, aby dbać o własne zdrowie, a także są bardziej skłonne do zachowań antyzdrowotnych. Kiedy natomiast zachorują nie mają odpowiedniego wsparcia, aby stosunkowo szybko rozprawić się z dolegliwościami.
Samotność może mieć rożne oblicza. Najważniejsze jednak, by w tym wszystkim mieć poczucie przynależności do otoczenia i społeczności, w której przyszło jej żyć. Tu na pierwszym planie powinny się znaleźć osoby bliskie, takie jak rodzina, przyjaciele czy sąsiedzi. Nie jest ważna liczba, ale jakość tych relacji.
Dlatego też tak ważne jest angażowanie samotnych, szczególnie tych, którzy już nie pracują i mają dużo wolnego czasu. Może to pomóc tym osobom nie tylko lepiej się poczuć, ale i zadbać o swoje zdrowie.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl