O tym, że Polacy jedzą zbyt duże ilości mięsa można się dowiedzieć już po krótkiej analizie raportów WHO. Spójrzmy zatem na naszą dietę z nieco innej perspektywy. Z perspektywy, w której nie ma miejsca na mięso
Wegetarianie w Polsce to nadal dość niewielka grupa osób. Choć nieliczni przestrzegają takiej diety to wielu obserwatorów uważa ją za słuszną. Ponad połowa mieszkańców naszego kraju twierdzi bowiem, że dieta wegetariańska jest zdrowa.
Nie trzeba jednak zostawać od razu wegetarianinem, by nieco zróżnicować swoje żywienie. Oprócz spożywania zbyt dużej ilości mięsa mamy też problem z monotonnymi posiłkami. Dlatego wprowadzenie do jadłospisu kilku posiłków wegetariańskich może się okazać całkiem dobre dla naszego zdrowia.
Na początek ważne jest, by przy każdym z posiłków przez nas pożywanych pojawiły się warzywa i owoce. To z pewnością będzie dobry start do późniejszych zmian. Warzywa, owoce i pełnoziarniste produkty zbożowe to podstawa diety wegetariańskiej. W większości dań bezmięsnych, wegetariańskich to właśnie te składniki są podstawą każdego posiłku, nie tylko dodatkiem. O tych składnikach powinni pamiętać jednak nie tylko jarosze. Jak wskazuje Światowa Organizacja Zdrowia, dzienne spożycie warzyw i owoców powinno wynosić ok. 400 gramów, najlepiej w 5 porcjach. Dlaczego? Warzywa i owoce są ważnym źródłem przeciwutleniaczy, substancji przeciwzapalnych, błonnika oraz witamin i składników mineralnych, dzięki czemu zapobiegają występowaniu licznych chorób, np. układu krążenia czy nowotworów.
Typowe dla wegetarian są też produkty zbożowe. Zawierają one przede wszystkim sporą ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych i błonnika. Ważne w tej diecie są także rośliny strączkowe. Ci, którzy są świadomi, że spożywają zbyt duże ilości mięsa, a więc znacznie więcej niż 800 gramów na tydzień powinni szczególnie skupić na pierwszym z tych produktów, a więc roślinach strączkowych. Stanowią one źródło białek roślinnych i z pewnością będą zdrowym składnikiem naszej diety. Co to za rośliny? Przede wszystkim soja, soczewica i fasola.
Pamiętajmy, że to nadmierne spożycie mięsa nie jest tylko mało znaczącym nawykiem. Może to negatywnie wpływać na nasze zdrowie i powodować takie choroby jak otyłość, nowotwory czy choroby układu krążenia. Nie oznacza to jednak, że w codziennej diecie należy zrezygnować z mięsa. Wystarczy jedynie ograniczyć jego ilość poprzez stosowanie zdrowych zamienników.
Źródło: www.prasoweinfo.pl