Przeciwnicy diety wegetariańskiej niejednokrotnie zarzucają jej fanom, że potrawy przyrządzane zgodnie z tymi zasadami nie mają smaku i wyrazistości. Jest jednak zupełnie inaczej. Przysmaków w niej nie brakuje!
Jeżeli myślisz, że burger musi być z mięsem, a kotlet tylko z wieprzowiny to pewnie jeszcze sporo czasu minie zanim zauważysz, że pyszne kotlety mogą być wykonane również bez użycia tego składnika. Wszystko jest jednak do zrobienia. Przekonują o tym sami wegetarianie, którzy każdego dnia rozkoszują się mnóstwem pysznych potraw. Co ważne, z dnia na dzień miłośników tej diety przybywa. Według najnowszych badań w Polsce jest już ponad milion wegetarian, a ponad połowa rodaków postrzega dietę bezmięsną jako zdrową. Wraz ze wzrostem zwolenników wegetarianizmu, jednocześnie spada spożycie mięsa w Polsce. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2007 r. statystyczny Polak zjadał 77,6 kg, natomiast w 2013 r. konsumpcja wynosiła 68,1 kg. Według danych z Marketwired do 2054 r. 1/3 rynku produktów wysokobiałkowych opanowana będzie przez produkty roślinne.
Minęły już czasy, gdy wegetarianizm był pewnym ulotnym trendem. W tym momencie jest sposobem na zdrowy styl życia. Z czego to wynika? Przede wszystkim z tego, że wegetarianie bardziej świadomie dobierają składniki swojej diety i zwracają uwagę na ich wartości odżywcze. Dłuższe życie wegetarian, o którym raz po raz informują naukowcy, bierze się nie tylko z diety, ale i z wielu innych nawyków, które współgrają z ich żywieniam. Nie można tutaj również zapomnieć o wielu zdrowotnych profitach. Odpowiednia dieta wegetariańska może zmniejszyć ryzyko zachorowań na raka, wystąpienia otyłości oraz zawału.
Składnikiem diety, którego nie można pominąć w kuchni wegetariańskiej są rośliny strączkowe, będące ważnym źródłem białka w tej diecie. Stanowią one świetną alternatywę do mięsa, dostarczając do organizmu niezbędnych do rozwoju mięśni aminokwasów, a także witamin z grupy B, potasu, fosforu i magnezu. Aby jednak rośliny strączkowe nie straciły swoich cennych właściwości podczas obróbki termicznej, należy zastosować się do kilku kulinarnych trików. W trakcie gotowania na przykład grochu, soczewicy czy ciecierzycy potrawę należy delikatnie osolić ok. 15 minut przed końcem gotowania, dzięki czemu można zatrzymać więcej składników mineralnych. Warto jednak pamiętać, żeby nie solić dania zbyt wcześnie – utrudni to ugotowanie nasion do miękkości. Do posiłków z nasion strączkowych warto także dodać szczyptę kminku lub kopru włoskiego, które łagodzą wzdęcia i ułatwiają trawienie.
Wegetarianie cenią sobie również kasze, które wielu kojarzą się z nuda na talerzu. Ich różne rodzaje i zastosowania sprawiają jednak, że każdego dnia danie z kaszą może smakować zupełnie inaczej. Da się ją przyrządzić zarówno na słodko, jak i wytrawnie. Nie tylko o smak tu jednak chodzi, ale i o wartości odżywcze. Kasze zawierają bowiem witaminy z grupy B, magnez, żelazo, a także ważne w przypadku wegetarian białko roślinne.
Źródło: www.prasoweinfo.pl