Choroby uznawane za nieuleczalne nurtują naukowców. Chcą oni zmienić ten ich stan i sprawić, aby za jakiś czas można było im przeciwdziałać. Aby było to realne trzeba poznać procesy zachodzące wewnątrz tych komórek
Każda komórka organizmów bardziej skomplikowanych, eukariotycznych, posiada mitochondria, w których odbywa się oddychanie komórkowe. Choroby mitochondrialne są rzadkie. Mają bardzo ostry przebieg i często prowadzą do śmierci w wieku dziecięcym. Ich podstawą genetyczną jest brak funkcji białek mitochondrialnych, najczęściej zaangażowanych w oddychanie komórkowe i produkcję energii. Bez odpowiedniej pracy mitochondriów niemożliwe jest istnienie całego organizmu. To od małych komórek naszego ciała zależne jest nasze życie. Dlatego tak ważne jest dokładne poznanie procesów, które w nim zachodzą.
Problem polega jednak na tym, że nie wszystkie procesy odpowiedzialne za działanie komórek są nam znane. Nie rozumiemy np. w jaki sposób funkcjonują mitochondria. Z tego też powodu trudno zweryfikować, jaki sposób leczenia chorób, u których źródeł stoi nieprawidłowe funkcjonowanie mitochondriów, należy zastosować.
Zespół prof. Agnieszki Chacińskiej z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie bada biogenezę i funkcję mitochondriów. Naukowcy pracują na pojedynczych komórkach ludzkich i jednokomórkowych organizmach, takich jak drożdże. Do analiz wykorzystują też rybę – danio pręgowanego, oraz krótko żyjącego nicienia Caenorhabditis elegans. Badania prowadzone na rybach pozwalają lepiej zrozumieć wczesne etapy patologii i towarzyszące im procesy (do których dochodzi na skutek defektu mitochondriów) bądź późne patologie związane z neurodegeneracjami (jak choroby Alzheimera, Parkinsona czy demencje starcze), pojawiające się w zaawansowanym wieku. Już teraz wiadomo, że dysfunkcja mitochondriów dotyczy, i prawdopodobnie pogłębia, niemal wszystkie choroby neurodegeneracyjne.
Naukowcy wiedzą już, jak mitochondria pobierają z zewnątrz to, co jest im potrzebne. Niedawno zauważyli również, w jaki sposób pozbywają się one białek, które już nie są im potrzebne. Ich praca ma nam pomóc zrozumieć, dlaczego się starzejemy i z czego wynikają wszystkie procesy za to odpowiedzialne
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl