Lato to kłopotliwa pora roku dla tych, którzy mają problemy z nadmierną potliwością. Nic dziwnego, stanowi to źródło wielu wstydliwych sytuacji. Istnieje jednak kilka sprawdzonych sposobów na te dolegliwości
Wydzielanie potu to zupełnie naturalna dla nas rzecz, a tym samym prawidłowe zachowanie organizmu. Staje się to jednak problemem, gdy przeradza się w nadpotliwość. Latem, borykające się z nią osoby, pocą się nawet pięć razy bardziej niż te zdrowe. W niektórych przypadkach już samo przywitanie się z druga osobą może być ogromnym problemem, nie mówiąc o uprawianiu ulubionego sportu lub radzeniu sobie w stresujących sytuacjach. Chociaż poci się każdy, to uważa się, że nadpotliwość jest problemem około 1% populacji.
Pot wydziela się z gruczołów potowych, których możemy mieć na ciele nawet 3 miliony. Codziennie produkują go one nawet kilka litrów. Nadpotliwość nie leży jednak w ich ilości, ma wiele innych przyczyn. Wśród nich najczęściej pojawiają się zaburzenia hormonalne, choroby neurologiczne czy też uwarunkowania genetyczne. U kobiet z kolei wynika również z menopauzy, a u panów z andropauzy.
Nadpotliwość warto skonsultować ze specjalistą, on rozpozna też przyczyny powstawania tego problemu. Można jednak początkowo próbować zwalczyć nadpotliwość domowymi sposobami. Podstawą naszych działań powinna być jednak odpowiednia higiena. Częste branie prysznica, także w ciągu dnia jest w tym wypadku koniecznością. Poza tym warto zwrócić uwagę na to, co ubieramy. Ważne, aby nasze stroje były z odpowiednich materiałów. Dobrze jest nosić rzeczy luźne i zrobione z naturalnych włókien. W niektórych przypadkach sprawdzają się również kąpiele z dodatkiem różnych ziół, a więc rumianku, kory brzozy, szałwii, a także liści orzecha włoskiego, zapobiegającym infekcjom i podrażnieniom. Co więcej, przeciwdziałają one również nieprzyjemnemu zapachowi. Nie chodzi jednak o to, aby codziennie zażywać takich kąpieli, odpowiednie będzie robienie ich dwa razy w tygodniu. Popularne w ostatnim czasie są również kosmetyki domowej roboty, w tym także własnoręcznie przygotowywane dezodoranty.
Kuszące są również specyfiki, które dostać można w aptekach. Trzeba jednak pamiętać, że nie należy z nimi eksperymentować na własną rękę. Najlepiej poprzedzić to wizytą u lekarz i skonsultować z nim, co będzie dobre dla naszego organizmu, a co może nam zaszkodzić. Zazwyczaj jednak znacznie prostszym rozwiązaniem jest wybór antyperspirantu. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na ich skład. Często zawierają one np. chlorek aluminium, który faktycznie może się okazać bardzo pomocny. Ten składnik może spowodować czasowe zamknięcie przewodów potowych. Początkowo spokojnie można je stosować codziennie, ale z czasem wystarczające będzie użycie go raz w tygodniu. Może on bowiem znacznie podrażniać skórę. Poza tym skłądnikiem pojawia się również wodorotlenek glinu. On z kolei zmniejsza gruczoły potowe i uszczelnia ich ujścia.
Naturalne sposoby, zmiana diety, suplementacja, czy odpowiednie kosmetyki mogą złagodzić objawy i wystarczają dla większości osób. Jeżeli jednak wszystkie metody okazały się nieskuteczne, to można również sięgnąć po rozwiązanie kojarzone głównie z wygładzaniem zmarszczek – toksynę botulinową. Dzięki zabiegowi z tym składnikiem gruczoły mogą poniekąd odzwyczaić się od wydzielania nadmiernej ilości potu. Zastrzyki toksyną botulinową przede wszystkim paraliżują jednak nerwy pobudzające gruczoły potowe, przez co znacznie zmniejszają one swoją aktywność.
Źródło: Guarana PR