W pewnym wieku zaczynają się nas imać przypadłości i choroby, o których wcześniej nawet nie pomyśleliśmy. Nie ze wszystkimi musimy się jednak godzić, a na pewno nie z tymi, które dotyczą naszej jamy ustnej
Bóle stawów, kłopoty ze wzrokiem, układem krążenia i słabsza pamięć to zupełnie naturalne objawy starzenia się. Rzadko mówi się jednak o problemach związanych z naszą jamą ustną. Ona również doświadcza starzenia się i okazuje to poprzez próchnicę, suchość w ustach czy kłopoty z dziąsłami.
Zęby z wiekiem zmieniają się, a ich remineralizacja nie jest już tak efektywna, jak u osób młodych. Mimo, że stosujemy środki zawierające fluor to nie dają one również oczekiwanych rezultatów. To wszystko sprawia, że zaczyna się pojawiać próchnica i przebiega ona nieco inaczej niż u ludzi młodych. Ma ona charakter przewlekły, rozwija się wolniej niż u osób młodych. Może się również pojawić tzw. próchnica okrężna, która rozwija się w okolicach korzenia albo przy szyjkowej części zęba. Co powoduje próchnicę u osób starszych? Przede wszystkim mniejsza ilość śliny, zmiany pH jamy ustnej, przyjmowane leki, współistniejące choroby oraz zwiększoną ilość nalotu nazębnego, który sprzyja rozwojowi bakterii próchnicowych.
Aby się jednak przed tym uchronić warto postawić na higienę jamy ustnej w domu. Podstawą jest tu jednak systematyczność! Zęby należy myć przynajmniej dwa razy dziennie, używając do tego szczoteczki z miękkim włosiem oraz odpowiedniej pasty do zębów tzn. z zawartością fluoru powyżej 1000 ppm. Osoby starsze, u których stwierdzono próchnicę, leczy się przede wszystkim zachowawczo poprzez likwidację zmian próchnicowych.
Problemem może się okazać również suchość w jamie ustnej, która powoduje trudności związane z połykaniem, a także stoi m.in. za popękanymi wargami. Z czego to wszystko wynika? Źródłem jest zanikanie wraz z wiekiem komórek gruczołów ślinowych, najczęściej w śliniankach podżuchwowych, ale także często przyjmowane przez osoby starsze leki. Warto pamiętać, że ilość oraz skład wydzielanej śliny może zmieniać się u osoby cierpiącej na takie schorzenia jak: cukrzyca, choroby reumatyczne, choroba Alzheimera czy choroba Parkinsona.
Zwalczanie suchości w gardle warto zacząć od odpowiedniego nawodnienia organizmu. Postawmy na dużą ilość płynów, a także owoce i warzywa takie jak arbuzy, pomarańcze, ogórki czy pomidory. Dodatkowo w aptekach znaleźć można również preparaty, które pobudzają wydzielanie się śliny.
Równie ważne mogą być choroby dziąseł. Przy odpowiednim postępowaniu paradontozę można całkowicie wyleczyć, dlatego tak ważne jest jej wczesne rozpoznanie. Niestety, częsta zwłoka z rozpoczęciem terapii powoduje zmiany, które mogą prowadzić do obniżenia linii dziąseł, destrukcji tkanki kostnej w szczęce oraz żuchwie czy rozchwiania i wypadnięcia zębów. Chorobami przyzębia trzeba się zająć od razu. Związany z nimi przewlekły stan zapalny może jedynie prowadzić do kolejnych dolegliwości takich jak choroby nerek, choroby reumatyczne, udar mózgu czy zawał serca.
W tym wypadku istotna jest higiena jamy ustnej zarówno w domu jak i poza nim. Przynajmniej raz na pół roku należy wykonać profesjonalną higienizację w gabinecie stomatologicznym, która polega na usunięciu kamienia nazębnego, piaskowaniu oraz nałożeniu na zęby fluoru. Osoby z problemami „dziąsłowymi” powinny wykonać zabieg oczyszczenia głębokich kieszonek przyzębnych za pomocą ultradźwięków.
Wstydliwym problemem dla wielu osób starszych mogą być natomiast braki w uzębieniu. Jest to jednak równie ważny problem estetyczny co zdrowotny. Pojedyncze braki prowadzą do rozchwiania zębów leżących obok, a co za tym idzie negatywnego wpływu na cały proces żucia. Dodatkowo braki w uzębieniu mogą powodować wady wymowy, sprzyjać powstawaniu zmarszczek, a nawet prowadzić do problemów z pamięcią.
Sposobem na to, aby poradzić sobie również i z tym jest uzupełnienie braków w uzębieniu. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, które mogą sprawić, że nasz uśmiech będzie nie tylko prawidłowy, ale i piękny. Pojedyncze ubytki możemy odbudować na implantach stomatologicznych, które dają nam możliwość idealnego odtworzenia naturalnego uzębienia oraz przywracają 100% siły żucia. Jeśli chcemy wypełnić większą lukę, możemy zdecydować się na most protetyczny osadzony na pozostałych zębach lub założyć protezę częściową, jest to dobre rozwiązanie dla osób, które posiadają cześć zębów własnych i chcą uniknąć ich wypadnięcia. Możemy również zastosować licówki, które uzupełnią braki startego z wiekiem szkliwa.
Źródło: Skymed.pl