Ci, którzy mają problemy ze wzrokiem marzą, aby pewnego dnia się ich pozbyć. Poza tradycyjnymi metodami walki z tymi przypadłościami, pojawiają się kolejne, a wśród nich tzw. terapia widzenia
Ostrość, a przed wszystkim jakość widzenia zależy od pracy całego układu wzrokowego czyli w skrócie oczu, mózgu i mięśni okruchowych. To jak widzimy zależne jest właściwie od pracy wszystkich elementów wspomnianego układu. Terapia widzenia ma natomiast przede wszystkim usprawnić jego działanie.
Vision Therapy (terapia widzenia) polega na indywidualnym, nadzorowanym przez specjalistę programem ćwiczeń mającym na celu usprawnienie, rehabilitację i rozwój procesu widzenia. Powinna ona być wykorzystywana przede wszystkim u dzieci, które borykają się z takimi dolegliwościami jak: zez, niedowidzenie, problemami ruchowymi czy problemami w nauce, które często wynikają z nieprawidłowo działającego układu wzrokowego, który można wyćwiczyć.
Taka terapia może również zostać wykorzystana przez osoby, które przeszły udar, wylew lub uraz mózgu, a teraz muszą się nauczyć widzenia od nowa, ponieważ widzą podwójnie lub mają ograniczenia w polu widzenia. Ćwiczenia wzrokowe są również uzupełnieniem rehabilitacji przed i po operacji zeza. Szczególnie u osób, które pracują w bliży, najczęściej przy komputerze, występują zaburzenia akomodacji objawiające się bólami głowy, zamazywaniem obrazu oraz ogólnym dyskomfortem w czasie pracy. W ich przypadku ćwiczenia wzrokowe pozwalają na zmniejszenie napięcia akomodacyjnego i wykluczenie towarzyszących objawów.
Z takiej terapii może skorzystać właściwie każdy – bez względu na wiek. Istotne jest jednak to, aby pacjent regularnie ćwiczył wzrok, a ćwiczenia, które wykonuje były dopasowane idealnie do jego potrzeb. Należy też pamiętać, iż takie ćwiczenia są wykonywane nie tylko podczas wizyt u specjalisty, ale i w domu. Jedna sesja ćwiczeń trwa zazwyczaj około 20 minut. Terapia widzenia może pomóc pacjentom nie tylko w poprawie jakości życia i komfortu pracy, ale także ułatwić powrót do codziennego życia osobom z poważnymi problemami po urazach, wylewach kiedy wykonanie prostych czynności staje się problemem
Źródło: Innovation PR