Codzienne mycie zębów i regularne wizyty u dentysty to nie wszystko. Nie można również zapominać o witaminach i minerałach, które są dla nich wielkim wsparciem. Które z nich są szczególnie ważne dla naszego organizmu?
Zdrowa dieta bogata w witaminy oraz składniki mineralne ma spore znaczenie dla kondycji naszych zębów. W przypadku ich niedoboru wzrasta ryzyko stanów zapalnych i chorób dziąseł, owrzodzeń jamy ustnej oraz ubytków. Do najważniejszych elementów z pewnością należy wapń, witamina D, fosfor oraz witamina C. Są one istotne zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci.
Wapń pełni istotną rolę w procesie tworzenia się struktur kostnych, a więc również i zębów. To on decyduje o tym, że są zdrowe i mocne. Wapń zapobiega także osteoporozie, która może prowadzić do złamań kości i osłabienia tkanki kostnej wokół zębów. Niewielka ilość wapnia znajduje się w naszym krwioobiegu. Warto go jednak dostarczać również poprzez spożywane przez nas produkty. Skąd go czerpać? Najlepiej jest postawić na nabiał, a więc sery, jogurty, brązowy ryż, fasola, zielone warzywa liściaste jak kapusta lub brokuły, łosoś, sardynki i pomarańcze.
Jeśli chcemy, aby działanie wapnia było pełne musimy dostarczać do naszego organizmu również fosfor. Jest to szczególnie ważne w przypadku jadłospisu dzieci, które dynamicznie się rozwijają. Fosfor znajdziemy m.in. w zbożach, kiełkach pszenicy, soi, migdałach, orzechach, drobiu, rybach, jajach, pomidorach, ogórkach, winogronach oraz owocach cytrusowych.
Witamina D przydaje się z kolei do regulowania we krwi poziomu wapnia i fosforu. Dzięki niej te elementy są lepiej wchłaniane i przyswajane przez organizm. Witamina D wykazuje również pozytywne działanie w przypadku tkanek przyzębia. Z badań wynika, że osoby, których dieta obfituje w witaminę D są najmniej narażone na stany zapalne dziąseł oraz paradontozę. Z czego możemy czerpać witaminę D? Dobrym jej źródłem jest zarówno światło słoneczne jak i mleko, sery, jaja, niektóre zboża oraz tłuste ryby (sardynki, dorsze, tuńczyki).
Witamina C jest niezbędna dla dobrej kondycji przyzębia. Pomaga w tworzeniu i regeneracji tkanki łącznej, która wspomaga organizm w przypadku infekcji dziąseł. U ludzi, którzy mają niedobór witaminy C, może występować zwiększona podatność na stany zapalne dziąseł. Witaminę C możemy czerpać m.in. z owoców dzikiej róży, rokitnika, czarnej porzeczki, czerwonej papryki, natki pietruszki, chrzanu czy brukselki.
Witamina A choć kojarzona z dobrym wzrokiem i silną odpornością, pomaga również w utrzymaniu w dobrej kondycji błon śluzowych, tkanek przyzębia oraz w produkcji odpowiednich ilości śliny. Ma znaczenie w procesie tworzenia się zębów i ząbkowania. Jest równie pomocna w utrzymaniu zdrowych tkanek przyzębia, w tym dziąseł, ponieważ usprawnia gojenie się ran. Ci, którzy chcą dostarczyć sobie więcej witaminy A powinni spożywać więcej ryb, żółtek jaj, serów, podrobów (np. wątróbki), warzyw i owoców o żółtej i pomarańczowej barwie, a więc mango, marchew, bataty. Przydatne są również zielone warzywa liściaste np. kapusta, szpinak.
Ważne są również witaminy z grupy B. Gdy nam ich brakuje pojawiają się takie dolegliwości jak zapalenie języka, wyschnięte wargi, pękające kąciki ust czy zmiany zapalne ślinianek.
Najlepsze źródła witamin z grupy B to drób, mięso, grzyby, rośliny strączkowe np. fasola, groch oraz zielone warzywa.
Pozostaje również popularny koenzym Q10. Działa on niczym katalizator w procesie produkcji energii. Jest istotny również w przypadku terapii chorób przyzębia. Koenzym Q10 możemy znaleźć m.in. w wieprzowinie, wołowinie, wątróbce drobiowej, oleju rzepakowym czy natce pietruszki.
Źródło: Guarana PR