Długość życia w 20 proc. może zależeć od genów, jakie odziedziczyliśmy, ale na razie udało się poznać zaledwie 1 proc. z nich – twierdzi dr Peter Joshi z uniwersytetu w Edynburgu na łamach „Nature Communications”
Szkocki specjalista przyznaje, że o długości naszego życia decyduje przede wszystkim styl życia. Wylicza on, że wypalanie jednej paczki papierosów dziennie przez wiele lat może skrócić życie o siedem lat, o ile wcześniej nie zabije nas rak płuca, jeden z najbardziej śmiertelnych nowotworów.
Utratę dwóch miesięcy życie może spowodować każdy kilogram nadwagi, jednocześnie każdy rok edukacji może wydłużyć życie o 11 miesięcy. Lepsze wykształcenie sprawia, że bardziej dbamy o zdrowie, a to przekłada się na dłuższe życie. Z wielu badań wynika, że absolwenci uczelni żyją zwykle dłużej niż osoby z wykształceniem podstawowym.
Nie ma jednak wątpliwości, że podatność na choroby i długość życia zależy również od naszych genów. Dr Peter Joshi ocenia, że decydują one w 20 proc. o tym, jak długo możemy żyć.
Specjalista wraz ze swym zespołem z Usher Institute przeanalizował DNA ponad 600 tys. osób. Wyszukiwał geny wpływające na działanie organizmu, jak i te, które predysponują do niekorzystnych zachowań, np. zwiększają apetyt albo sprzyjają odkładaniu się tkanki tłuszczowej.
Badacze doszli do wniosku, że osoby z mutacją zwiększającą poziom cholesterolu we krwi tracą średnio 8 miesięcy życia, zaburzenie w genie APOE, zwiększające ryzyko choroby Alzheimera, skraca życie o 11 miesięcy. Jednocześnie gen wpływający na sprawne działanie układu immunologicznego może średnio wydłużyć życie o 7 miesięcy.
Niektóre choroby znacznie skracają życie. Na przykład osoby cierpiące na neurodegeneracyjną chorobę Huntingtona wywołaną mutacją jednego genu, żyją zwykle 30-40 lat. Są to jednak rzadkie schorzenia. Choroba Huntingtona powodująca stopniową destrukcję układu nerwowego, występuje w Polsce u jednej osoby na 15 tys. mieszkańców.
– Geny wpływają na długość naszego życia, jednak jeszcze większy wpływ na to, jak długo będziemy żyli ma styl życia – podkreśla w wypowiedzi dla BBC News dr Joshi.
Źródło: PAP – Nauka w Poslce