W konkurencji z barwnymi etykietami i kolorową zawartością butelki z wodą mineralną zdecydowanie przegrywają na sklepowych półkach. A jednak picie wody to najlepsze wyjście dla naszego dziecka, niezależnie od wieku. Jak przekonać je do „czystej”?
Sama w sobie nie ma smaku ani aromatu i dla dziecka jest po prostu nudna. Zwykła woda, w tym kranowa, to jednak najlepszy sposób, by utrzymać odpowiednie nawodnienie organizmu, bez jednoczesnego wprowadzania do diety niepotrzebnego cukru, barwników czy dwutlenku węgla. Podobnie jak ze zmianą nawyków żywieniowych dziecka, z wprowadzeniem wody jako napoju pierwszej potrzeby bywa ciężko.
Dla dzieci w większości etapów rozwoju najlepsza będzie woda niegazowana i niskomineralizowana, dlatego bez obaw wspominamy o „kranówce”, która w większości Polski ma zadowalającą jakość, pozwalającą na picie bez gotowania.
Zacznij wcześnie
Z wodą najlepiej zaznajomić dziecko dosłownie od pierwszych miesięcy. Nie zastąpi oczywiście mleka jako podstawa diety, ale powinna być jednym z pierwszych napojów, jakich dziecko spróbuje. Jej neutralny smak będzie wtedy dla naszej pociechy naturalny i łatwiej będzie utrzymać dziecko z dala od przeładowanych cukrem napojów, nektarów, czy nawet soków owocowych.
Na te ostatnie trzeba zwrócić uwagę szczególnie, ponieważ powszechnie przyjęło się, że soki są doskonałym drugim lub trzecim napojem (po mleku i herbatkach) dla naszych dzieci. To błąd, ponieważ na rynku większość soków to napoje rekonstruowane z koncentratów, przeładowane cukrem w proporcjach czasami przewyższających niesławną colę. Według najświeższych rekomendacji Amerykańskiej Akademii Pediatrii dzieciom nie powinno się podawać nawet całej szklanki soku dziennie aż do skończenia 6. roku życia!
Uatrakcyjnij wodę
Jeśli nie zacząłeś wcześniej i masz kłopot z przekonaniem dziecka, pomyśl o możliwym uatrakcyjnieniu wody. Ulubiony bidon, kubek, bądź butelka z pewnością ułatwią zadanie. Możemy wręczyć je jako prezent, dzięki czemu dziecko będzie częściej po nie sięgać. Pamiętajmy o atrakcyjnych wzorach oraz motywach przykuwających wzrok malucha.
Przenośne bidony z dozownikiem doskonale sprawdzą się podczas spacerów oraz wycieczek. Jeśli zawsze zadbamy, by w pojemniku była woda, dziecko będzie kojarzyło ten ulubiony właśnie z tym napojem ponad inne.
Z kolei kubki ze słomkami sprawią, że picie wody będzie znacznie ciekawszą czynnością. Nie bez znaczenia pozostaje także kolor butelki, zwłaszcza u dzieci lubiących barwione napoje i soki. Starajmy się wybierać butelki zabarwione, dzięki temu woda będzie nieco przypominać ulubiony napój.
Jeśli sam smak wody jest barierą dla malucha, można z powodzeniem wprowadzić do wody dodatki. Samodzielne dodanie do napoju truskawek, malin czy nawet kwaśnej cytryny pomoże przekonać dziecko, a jednocześnie pozwala kontrolować skład i poziom cukru w wodzie. Dodatkowym walorem takiego rozwiązania jest wprowadzenie substancji odżywczych ze świeżego owocu.
Daj dobry przykład!
Próbujesz przekonać dziecko, ale czy Ty pijesz wodę? Polacy piją jej coraz więcej, ale to wciąż nawyk zakorzeniony szczególnie w pewnych kręgach społeczeństwa. Pamiętaj, że dziecko bierze przykład z rodziców, często podświadomie. By picie wody było dla niego naturalne, powinno być częścią codziennego życia całej rodziny. Staraj się także wspólnie wykonywać tę czynność. Analogicznie, obecność słodzonych napojów w kuchni będzie sprawiała, że dla dziecka one również będą się wydawały naturalną częścią dnia. Więc napoje out, woda in.
Zawsze pod ręką
Za każdym razem, gdy dziecko zechce się napić, podaj mu wodę. Pomoże to wypracować odpowiedni nawyk. Stawiając butelki odpowiednio nisko, ułatwisz dostęp do niej, a pociecha sama z łatwością po nią sięgnie. Warto zadbać o to, aby również w trakcie zabaw na świeżym powietrzu mieć przy sobie butelkę z wodą. Idealnym rozwiązaniem na spacery są te o zamknięciu typu sport.
Wspólne zabawy
Kreatywnych sposobów na połączenie picia wody oraz zabawy jest wiele. Możemy wyobrazić sobie, że jest to magiczny eliksir lub też wyjaśnić jej rolę przy wspólnym podlewaniu kwiatów. Picie wody zacznie kojarzyć się dziecku pozytywnie, jeśli uda się zamienić tę zwykłą czynność w atrakcyjną zabawę.
Źródło: własne / FlyPR. Fot: Freepik.com