Wykonanie tatuażu bywa krokiem, którego część z nas, z czasem, po prostu żałuje. Szczególnie, że jeszcze do niedawna uważano, że „żelazny” rysunek na skórze to ozdoba na całe życie. Na szczęście, medycyna estetyczna rozwija się i może pochwalić się coraz bezpieczniejszymi, mniej bolesnymi i skutecznymi metodami usuwania wszelkich niedoskonałości skórnych, w tym pochopnie lub mało starannie wykonanych tatuaży. Jak zatem usunąć kolorowy tatuaż? Obecnie najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się niechcianego tatuażu są zabiegi laserowe, o których rozmawialiśmy ze specjalistami z Kliniki Miracki w Warszawie.
Usuwanie kolorowego tatuażu – jakie znaczenie ma kolor?
Kolor posiadanego przez nas tatuażu to jeden z podstawowych czynników, który decyduje o stopniu trudności jego usuwania. Najłatwiej usuwa się „koronkowe” tatuaże czarne. Dużo trudniej natomiast usunąć pigment w kolorze czerwonym, brązowym, niebieskim, zielonym czy pomarańczowym. Kolor tatuażu determinuje to, jaki laser powinien być zastosowany przez lekarza. Dlatego warto korzystać z usług tych klinik, które dysponują więcej niż jednym urządzeniem – przy kolorowych, wielobarwnych tatuażach może to być jedyny klucz do sukcesu w procesie bezpiecznej i całkowitej redukcji rysunku na skórze. Jeżeli dodatkowo skorzystacie z pomocy ekspertów, którzy posiadają więcej niż jeden laser pikosekundowy – możecie być pewni, że wybraliście najlepiej – bowiem tylko technologia pikosekundowa pozwala na usunięcie niemal każdego koloru barwnika. Niemal – ponieważ wciąż istnieje jeden kolor, który jest prawie nieosiągalny do usunięcia dla nawet najnowocześniejszych zabiegów. Jest to kolor biały – całkowicie „niewidoczny” nawet dla najnowocześniejszych laserów.
Laser pikosekundowy – specjalista od usuwania kolorowych tatuaży
Jak przyznaje doktor Krzysztof Miracki – ekspert zaawansowanych terapii laserowych, jeden z największych autorytetów w tej dziedzinie posiadający najdłuższe doświadczenie w Polsce w pracy laserami pikosekundowymi – usuwanie tatuaży stało się dużo bezpieczniejszym i skuteczniejszym zadaniem, gdy na rynku medycznym pojawiły się PicoSure i Discovery Pico – pikosekundowe lasery wykorzystujące najkrótszy czas emisji impulsu światła lasera. “To prawdziwa rewolucja w zakresie laseroterapii na przełomie ostatnich kilkunastu lat – urządzenia te pozwalają w całości usunąć tatuaż, bez względu na jego kolorystykę, wielkość czy wiek. Lasery pikosekundowe są w stanie usunąć całą gamę kolorów tatuaży: PicoSure doskonale sprawdza się przy usuwaniu tatuaży zielonych i niebieskich, podczas gdy Discovery Pico skuteczniej pozbywa się pigmentu czerwonego, brązowego i żółtego – tłumaczy doktor Miracki”
„Skuteczność w zakresie usuwania tatuażu w każdym kolorze to największy atut laserów pikosekundowych – wyjaśnia Miracki – ale bez wątpienia nie jedyny. Dwa lasery pikosekundowe, którymi dysponujemy jako jedyna klinika w Polsce są laserami frakcyjnymi i działającymi w technologii nieablacyjnej. Dla Pacjenta te terminy oznaczają dwie rzeczy: zminimalizowane uszkodzenia skóry podczas zabiegu i szybką rekonwalescencję przy bardzo minimalnym ryzyku powstania blizn” To ogromny atut i przewaga w stosunku do starszych technologii laserowego usuwania tatuażu, takich jak dość popularny Q-switch, po którym często w miejscu tatuażu pozostawały na skórze szpecące blizny. Szybsze gojenie, brak blizn, zminimalizowane doznania bólowe, szybkie usunięcie każdego koloru pigmentu – czego chcieć więcej, gdy chcemy usunąć kolorowy tatuaż?
Usuwanie tatuażu laserem – ile zabiegów potrzeba?
Terapia laserami pikosekundowymi ma jeszcze jeden niezaprzeczalny walor – do usunięcia tatuażu w dowolnym kolorze potrzebna jest znacznie mniejsza liczba sesji niż w przypadku starszych technologii. Oczywiście nie ma takiej możliwości by wykonywany czasem miesiącami, rozległy, kolorowy tatuaż usunąć podczas jednego spotkania z lekarzem medycyny estetycznej. Zazwyczaj jednak do pełnego usunięcia tatuażu wystarcza kilka sesji. Doktor Miracki precyzuje: usunięcie tatuażu jest kwestią bardzo indywidualną zależną od głębokości umiejscowienia pigmentu, jego ilości, rodzaju i koloru, często też wieku tatuażu. Dlatego precyzyjne określenie liczby niezbędnych do likwidacji tatuażu sesji bez gruntownej oceny przez lekarza jest niemożliwe. Najczęściej dopiero po pierwszym zabiegu widzimy jak reaguje skóra, na ile skutecznie pigment ulega rozbiciu i wtedy możemy doprecyzować jak długo będzie trwała terapia. Cierpliwość pacjenta – to poza wykwalifikowanym lekarzem i doskonałym urządzeniem bardzo ważny składnik terapii likwidacji tatuażu – żartuje doktor i dodaje: zdarza się, że płytkie i proste tatuaże (najczęściej dotyczy to ich specyficznego rodzaju czyli makijażu permanentnego zazwyczaj usuwamy już po jednej, dwóch sesjach. Jednak na ogół spotykamy się z Pacjentem na 5-10 zabiegach. W porównaniu ze starszymi metodami, gdzie usuwanie tatuażu ciągnęło się nawet przez kilkanaście a czasami kilkadziesiąt zabiegów nie dając satysfakcjonującego efektu i często kończyło się zbliznowaceniami skóry – to ogromna, pozytywna zmiana – kończy doktor Miracki.
Więcej informacji na temat usuwania tatuażu oraz działania laserów pikosekundowych znajdziecie Państwo na stronie:
http://klinikamiracki.pl/zabieg/usuwanie-tatuazu-pico-sure/