Przyszła późno i nagle, ale przynajmniej jest – wiosna! Wraz z przyjściem wyższych temperatur możemy zrezygnować z ciepłych ubrań i odświeżyć swoje szafy w poszukiwaniu wygodnych sukienek, spódnic i lekkich butów.
Przecież wielkimi krokami zbliża się lato – okres wyjazdów wakacyjnych, wycieczek rowerowych czy beztroskich chwil spędzonych na plaży w „towarzystwie” gorących promieni słonecznych. W tym czasie chciałybyśmy w pełni cieszyć się z komfortu i zdrowia naszych nóg – tak, aby czuć się swobodnie i atrakcyjnie w każdej sytuacji. Jak krok po kroku osiągnąć efekt pięknych nóg?
Pamiętaj o aktywności fizycznej
Zima to okres, kiedy część z nas rezygnuje z uprawiania sportu z powodu śniegu i niskich temperatur. Nawet jeżeli staramy się podtrzymać odpowiednią kondycję, nasze wysiłki wielokrotnie zatrzymują się na drzwiach siłowni. Kiedy jednak słońce ukaże nam się w całej swej okazałości, warto powrócić do zdrowych i przyjemnych nawyków, korzystając jednocześnie z relaksu na świeżym powietrzu. Najlepszym wyborem dla naszych nóg będzie jazda na rowerze, spacery, bieganie lub pływanie. Już niewielka dawka ruchu poprawi krążenie, wzmocni układ krwionośny i kondycję.
Zrób przegląd wiosenno-letniej garderoby
To obowiązkowy punkt, nie tylko ze względu na zmieniającą się modę. Przed rozpoczęciem sezonu urlopowego oraz zwłaszcza przed powrotem na ścieżkę aktywności powinniśmy sprawdzić, czy posiadamy wygodne ubrania i obuwie, które spełnią swoje podstawowe funkcje i podczas ruchu nie będą uciskały naszych nóg i stóp. Pozwoli to minimalizować ryzyko powstawania żylaków czy wystąpienia zaburzenia mikrokrążenia oraz zapewni nam pełen komfort z powrotu do naszej ulubionej dyscypliny sportu i aktywnego spędzania czasu z najbliższymi.
Zadbaj o odpowiednią dietę
Sezon zimowy wielokrotnie idzie w parze ze zmianą naszego odżywiania. Przyznajmy – wiele długich wieczorów spędzamy w towarzystwie m.in. słodkich przekąsek, które pomagają nam „bezboleśnie” przejść przez porę roku, za którą wiele z nas nie przepada. Oczywiście, nie musimy odmawiać sobie przyjemności, pamiętajmy jednak, że we wszystkim powinnyśmy zachować zdrowy umiar. Niezwykle istotne jest również regularne spożywanie posiłków, które powinnyśmy przygotowywać w stałych odstępach czasu (np. lekką kolację należy zjeść maksymalnie 2-3 godziny przed snem). Ważne jest także wzbogacenie naszej diety o dużą dawkę witaminy C, przy jednoczesnym ograniczeniu korzystania z soli, która m.in. osłabiania ścianki żylne i negatywnie wpływa na prawidłowy przepływ krwi.
Daj odpocząć swoim nogom
Wiele z nas wykonuje zawód, który wielokrotnie wymaga przez długi czas zachowania jednej, wymuszonej pozycji naszego ciała (np. siedząca praca przed komputerem). Chociaż często mamy wrażenie, że nasze nogi odpoczywają, musimy wiedzieć, że wielogodzinne utrzymywanie określonego ułożenia naszych kończyn, obniża ich kondycję i może doprowadzić m.in. do zastojów żylnych czy wystąpienia uczucia ciężkości. W jaki sposób możemy tego uniknąć? Wystarczy, że kilka razy w ciągu dnia „oderwiemy się” od komputera i zrobimy bardzo krótki spacer po biurze. Natomiast, siedząc przed biurkiem możemy wykonywać krótkie, ale niezwykle pomocne ćwiczenia np. powolne unoszenie stóp (bez odrywania palców od ziemi) czy wykonywanie nimi okrężnych ruchów. Tym samym odciążymy nieco nasze nogi i usprawnimy krążenie w żyłach.
Wzmocnij nogi od zewnątrz
Aktywność zawodowa, wymuszona pozycja naszych nóg (np. podczas jazdy autobusem), spotkanie z przyjaciółmi – jak wiemy, nasze nogi są bardzo aktywne niemal każdego dnia. Poza niezbędnym odpoczynkiem, warto skorzystać z preparatów, które zawierają zmikronizowaną diosminę, zalecane dla osób z syndromem ciężkich nóg oraz ze skórą skłonną do pajączków naczyniowych i rozszerzonych lub kruchych naczynek.
Źródło: 38 PR. Fot: Freepik.com