Nie wszyscy seniorzy są aktywni po tym, jak przechodzą na emeryturę lub rentę. Niektórzy mają problem z tym, aby odpowiednio wykorzystać wtedy czas. Część miejscowości w ogóle nie jest też przygotowana na ich uaktywnienie lub sami seniorzy nie mogą sobie pozwolić na udział w wielu wydarzeniach kulturalnych
Aby zaktywizować seniorów nie potrzeba wielkich imprez i nakładów finansowych. Nie w fajerwerkach i przepychu odnajdują oni największą radość. Najbardziej zależy im na miłej i życzliwej obsłudze. Znany artysta podczas wydarzeń kulturalnych również jest dla nich istotny jednak nie bardziej niż pomocna dłoń organizatora i osób zaangażowanych w przedsięwzięcie. Tak wynika m.in. z badań przeprowadzonych kilka lat temu przez Regionalne Obserwatorium Kultury – Centrum Badawcze Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Niezwykle ważne jest to, aby nie skupiać się na organizowaniu wydarzeń kulturalnych tylko i wyłącznie dla nich. Oni wcale tego nie oczekują. Dla większości seniorów uczestnictwo w imprezach kulturalnych okazało się być dobrym sposobem na miłe spędzanie czasu. Nie zawsze jednak udział w takich imprezach jest dla nich możliwy. Przeszkodą jest dla nich zazwyczaj brak wystarczających środków finansowych lub zły stan zdrowia. Nie mają oni jednak za to problemu z brakiem czasu. Jedynie niewielki odsetek badanych zaznaczył, że ten czynnik może mieć znaczenie.
Skąd senior może brać informacje o mających się odbyć imprezach kulturalnych? Badani seniorzy informacje o imprezach kulturalnych czerpią z gazet, reklam ulicznych i od znajomych. Wielu ankietowanych codziennie słucha radia, ogląda telewizję, czyta gazety oraz książki.
Dla osób starszych bardzo ważne są również wydarzenia i spotkania, w których trzeba użyć sporo siły fizycznej oraz gry trenujące sam umysł. Pozwalają one na ogólny rozwój, który z wiekiem bardzo pomaga starszym osobom.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl