Drzewa szum, ptaków śpiew… i ty uprawiający sport. Ruch to zdrowie. Niby hasło wyświechtane, a jednak wielu z nas przyda się szczególnie przypomnienie sobie możliwości aktywności ruchowej na świeżym powietrzu. Nie tylko wyciąga nas ona z domu, wspomaga zdrowie, ale także daje przypływ endorfin. Przypomnijmy sobie z czego każdy z nas może skorzystać.
Na rowery!
Rower jest urządzeniem najbardziej nam znanym, najpowszechniejszym i popularnym. Co ważne, roweru możesz używać nie tylko rekreacyjnie czy do uprawiania sportu, ale także użyć go jako transportu do pracy. Nie dość, że będziesz zdrowszy, będziesz miał więcej energii, to tym sposobem zaoszczędzisz na benzynie czy biletach miesięcznych. Rowerem możesz jeździć wszędzie – w mieście po ścieżkach rowerowych, poza miastem na traktach lub w parkach i lasach, gdzie jazda stanie się jeszcze bardziej przyjemna, bo będziesz mógł obcować z naturą, śpiewem ptaków, świeżym powietrzem. Rower to produkt dla każdej osoby, nawet takiej, która ma problem ze stawami, gdyż podczas jazdy aktywujemy głównie nasze mięśnie. W czasie jazdy rowerem pracują zarówno mięśnie łydek, ud, brzucha, pośladków, jak również rąk.
Do zalet jazdy na rowerze można zaliczyć m.in. poprawę humoru, dodawanie energii, przyspieszanie procesów metabolicznych, poprawianie wydolności oddechowej, odprężenie, przyspieszenie krążenia, co wpływa też pozytywnie na pracę samego mózgu oraz kreatywność. Jazda na rowerze obniża ryzyko chorób serca, wpływa pozytywnie na nasz układ krążenia, a do tego daje poczucie siły (tej fizycznej i psychicznej). Same zalety!
Zastanawiając się na nabyciem roweru możemy wybierać spośród rowerów miejskich, trekkingowych lub górskich. Wyróżniamy też rower męski oraz rower damski.
Rowery miejskie mają duże koła, są jednak ciężkie. Pozwalają na jazdę w pozycji wyprostowanej, głównie w mieście, na drogach prostych i równych. To prosty rower dla każdego.
Rower trekkingowy ma grubsze opony, równie duże koła oraz amortyzatory. Jeździ się na nich w pozycji pochylonej. Rower ten pozwala na jazdę po pagórkach, nierównościach. Jest rowerem uniwersalnym, nadającym się i do miasta i poza nim.
Rower górki natomiast pozwala na jazdę po nierównościach, górskich, leśnych. Pozwala na jazdę po błocie, gałęziach i piachu. Ma dość grube opony, które łatwo się ścierają, więc nie jest polecany do jazdy miejskiej.
Są też rowery wyczynowe tj. bmx, służący do ewolucji i wyścigów. polecany jest przede wszystkim sportowcom.
Oczywiście, kiedy wybierzemy odpowiedni rower dla siebie pamiętajmy o zadbaniu o bezpieczeństwo. Światła do roweru, odblaski, dobry dzwonek oraz kask to podstawa dla każdego, kto zamierza poruszać się rowerem. Do tego warto znać zasady ruchu drogowego.
Rolki
Pewną odmiana aktywności są rolki. Może się wydawać, że jest to produkt jedynie dla młodych, pełnych wigoru i pasji osób, ale nic bardziej mylnego – na rolkach może jeździć każdy!
Jazda na rolkach również daje nam wiele korzyści. Należą do nich spalanie tkanki tłuszczowej, poprawienie kondycji, wydolności oddechowej i poprawianie działania układu krążenia. Pozwalają rzeźbić mięśnie pośladków, ud, brzucha, ramion. Wpływają na pozbycie się cellulitu, przyspieszają przemianę materii, poprawiają koordynację ruchową i pozwalają utrzymać równowagę. Do tego zmniejszają stres, redukują napięcie, odprężają oraz dotleniają nasz organizm.
Dobierając odpowiednie dla siebie rolki w sklepie pamiętajmy, aby stopa w bucie się nie poruszała, a łydka była ściśnięta. Jeśli się boimy jazdy na rolkach, możemy zacząć bezpiecznie w domu na dywanie lub na zewnątrz, na trawie. Najpierw przesuwać delikatnie nogi na przemian do przodu, potem unosić je coraz wyżej. Gdy nabierzemy wprawy, możemy szusować po bardziej zaawansowanej drodze, pamiętając o zasadzie patrzenia na wprost, a nie pod nogi. Do tego nasze kolana powinny być zgięte, a stopy ułożone w literę “V”.
Gdy już to zrobimy, okaże się, że sport ten daje nam dużo frajdy i nie jest dedykowany jedynie dla młodych ludzi. Oczywiście powinniśmy też zaopatrzyć się w kask i ochraniacze, bo rolki to sport, który może powodować kontuzje.
Deskorolka
Ostatnim proponowanym sportem jest jazda na deskorolce, która podobnie jak rolki, jest nie tylko dla nastolatków. Szczególnie polecana jest dla osób nieco starszych, które mają problem z koordynacja ruchową lub problemy z utrzymaniem równowagi.
Jazda na deskorolce również jest zdrowa – aktywuje wszystkie mięśnie, wpływa na koordynację, wzmacnia mięśnie nóg, poprawia samopoczucie, poprawia wydolność oddechową i wpływa pozytywnie na działanie mózgu pobudzając funkcje poznawcze.
Chcąc korzystać z deskorolki trzeba będzie nabyć kask i ochraniacze. A potem można już początkowo bezpiecznie na trawniku, na dywanie w domu lub w strefie z miękką nawierzchnią, nauczyć się jeździć na niej.
Deskorolki występują w różnych rodzajach. Należą do nich: skateboard (krótka), longboard (długa), fishboard, mountboard (wyczynowa), fingerboard (miniaturowa) oraz deskorolki elektryczne.
Każda jednak zapewnia dobrą zabawę, ruch i zdrowie.
Zatem niezależnie do Twojego wyboru, pozostaje ci się cieszyć, że robisz coś dla siebie.