Dlaczego właściwie chcemy zmienić swoje życie i nawyki żywieniowe? Ludzie coraz chętniej ćwiczą, dbają o swoją kondycję, a także biorą pod uwagę zbilansowaną dietę. Tak naprawdę nie robią tego, by działać zgodnie z obowiązującymi trendami. Powody są zupełnie inne
Właściwie 67% Polaków twierdzi, że zmiany nawyków żywieniowych i podjęcie ćwiczeń wynikają z troski o zdrowie oraz chęci zyskania większej pewności siebie. Podobne zdanie mają także mieszkańcy innych krajów Europy.
Dla 31% mieszkańców naszego kraju najważniejszym stymulatorem do odchudzania jest nadchodzące lato. Nic nie motywuje lepiej niż wizja pokazania swojej sylwetki w trakcie gorących wakacji. Co ciekawe, tylko 3% jest w stanie z kolei przejść na dietę, by zaimponować drugiej osobie, na przykład walcząc o jej względy.
Nie da się ukryć, że w zdecydowanej większości przypadków w całej Europie to właśnie Internet jest głównym źródłem pozyskiwania informacji na temat tego, jak zrzucać zbędne kilogramy. Jak pokazują badania, informacji i porad online najchętniej poszukują właśnie Polacy (70%), potem są Niemcy (67%), Finowie, Czesi (66%) i Węgrzy (62%). Podejmując decyzję o przejściu na dietę i przystąpieniu do programu odchudzającego Włosi (42%) i Rumuni (37%) przede wszystkim zasięgają opinii i konsultują się z ekspertem żywieniowym lub dietetykiem. W naszym kraju o pomoc eksperta prosi wyłącznie 28% osób. Zazwyczaj jednak opieramy się o to, co mówią nam znajomi i rodzina. Natomiast 8% Polaków zwraca się z tym problemem do lekarza rodzinnego.
Ankietowani ze wszystkich krajów są pozytywnie nastawieni do rozpoczęcia diety, większość z nich jest świadoma, że krótkie i intensywne diety są niewskazane, nie przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania i zdrowia ludzkiego organizmu. Mieszkańcy większości krajów biorących udział w ankiecie, w szczególności Włoch, Rumunii, Niemiec, Polski, Finlandii oraz Czech, przyznali, że byliby zainteresowani wypróbowaniem holistycznego programu kontrolowania masy ciała, który uwzględniałby spersonalizowany plan żywieniowy oraz plan ćwiczeń, dostosowany do ich właściwych potrzeb.
Podjęcie decyzji o odchudzaniu okazuje się być o wiele mniejszym problemem niż utrzymanie ścisłej diety. W Polsce 24% traci zapał w trakcie całego procederu i rezygnuje z diety. 21% Polaków przed wznowieniem działań decyduje się jednak skontaktować z trenerem, który zmotywuje ich do dalszej pracy.
Podczas każdej diety i ćwiczeń pojawiają się momenty zwątpienia i chęć, aby pozwolić sobie na jakieś odstępstwo. Właściwie tylko 9% mieszkańców naszego kraju nie decyduje się na żadne „małe grzeszki”, jednak większość choć od czasu do czasu wprowadza na moment własne zasady. Statystyczny Polak poświęca 3 godziny i 40 minut tygodniowo na aktywność fizyczną. Co sprawia, że przodujemy pod tym względem w rankingach.
Źródło: www.prasoweinfo.pl