Ćwiczenia w ciąży mogą być świetnym przygotowaniem do porodu. Na dodatek pomagają każdej mamie zachować zdrowe ciało i dobre samopoczucie. Przed ciążą byłaś aktywna a teraz myślisz, że ćwiczenia nie są dla ciężarnych? Trener personalny Michał Dłużniewski zdradza, które ćwiczenia wybrać, jakie są ich zalety oraz czego unikać.
Ćwiczenia fizyczne powodują wzrost poziomu endorfin we krwi, dlatego kobiety, które nie rezygnują z treningów, czują się szczęśliwsze i łatwiej akceptują swoje ciało. Przyszła mama może wybrać wszystkie dyscypliny, podczas których czuje się dobrze oraz nie odczuwa zbyt dużego zmęczenia.
– Ważne, aby wysiłek fizyczny był dostosowany indywidualnie do możliwości kobiety. Najlepiej ćwiczyć przez cały okres trwania ciąży, pod warunkiem, że nie jest ona zagrożona. Regularne ćwiczenia wzmacniają wytrzymałość fizyczną, zwiększają zakres ruchowy kręgosłupa oraz sprawiają, ze poród może być łatwiejszy – mówi Michał Dłużniewski, trener personalny.
Co tak, a co nie?
Dla przyszłej mamy najlepsze są ćwiczenia oddechowe i rozluźniające. Wpływają one korzystnie na układ krążenia i poprawiają wydolność oddechową. Pływanie, spacery, aerobik, pilates, joga – możesz wybrać, to co lubisz. Ważne jest, żeby wykonywać ćwiczenia rozluźniające i zrezygnować ze sportów, które mogą narazić matkę i dziecko na niebezpieczeństwo.
Wykluczona jest jazda konna, rowerem, wspinaczka górska oraz sporty zimowe, takie jak jazda na nartach czy snowboardzie. Unikaj ćwiczeń dynamicznych, takich jak podskakiwanie, skłony, brzuszki, nie wykonuj gwałtownych ruchów i ćwiczeń, po których mogą pojawić się bóle brzucha. Bardzo ważne jest wykonywanie ćwiczeń wzmacniających mięśnie Kegla, polegających na zaciskaniu mięśni pochwy. Sprawne mięśnie Kegla powodują, że poród jest łatwiejszy, a poza tym potęgują doznania erotyczne.
Co po ciąży?
Większość mam może wrócić do ćwiczeń już dwa miesiące po porodzie, jednak zalecana jest wcześniejsza konsultacja z lekarzem ginekologiem, który oceni, w jakiej kondycji jest Twój organizm i czy jest już gotowy na treningi, które wymagają więcej wysiłku. Dla kobiet po cesarskim cięciu aktywność fizyczna jest wręcz wskazana, aby wykluczyć objawy choroby zatorowo-zakrzepowej. Dlatego już w pierwszych godzinach po cesarskim cięciu zaleca się ruszanie stopami, a następnie całymi nogami.
Nie zwlekaj z pierwszym spacerem i treningiem! Świeże powietrze oraz aktywność fizyczna poprawią samopoczucie i zmniejszą ryzyko wystąpienia depresyjnych stanów poporodowych.
Źródło: Agencja Face It!