Nowa meta-analiza opublikowana na łamach Progress in Cardiovascular Diseases wskazuje, że dieta bogata w białko roślinne, błonnik, orzechy i sterole roślnne skutecznie obniża cholesterol, poprawia ciśnienie krwi i minimalizuje ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego.
Bardzo obiecujące wyniki badań opierają się na diecie zbliżonej do tzw. diety portfolio, a więc zwyczajach żywieniowych opartych na roślinach. Nazwa portfolio pochodzi od zestawu czterech istotnych i udowodnionych elementów obniżających cholesterol:
- 50g białka roślinnego dziennie, z produktów sojowych czy roślin strączkowych;
- 42g orzechów dziennie (mogą być różne, również ziemne);
- 20g błonnika roślinnego dziennie, np. z owsa, jęczmienia, bakłażanu, jabłka, okry, pomarańczy lub jagód
- 2g steroli roślinnych dziennie, z suplementów lub produktów wzbogaconych o sterole.
Przyjęcie takich dodatków do codziennej diety – według cytowanej meta-analizy – obniżało tzw. zły cholesterol (LDL) o 17%, jednocześnie redukując całkowity poziom cholesterolu, trójglicerydów, ciśnienia krwi i białka c-reaktywnego. Jednocześnie na przestrzeni 10 lat ryzyko chorób serca spadało o 13%.
– Dotychczasowe testy kliniczne i badania obserwacyjne dostarczyły solidnych dowodów, że dieta oparta na roślinach podnosi poziom naszego zdrowia, zwraca uwagę dr Hana Kahleova, dyrektorka badań klinicznych Physicians Committee for Responsible Medicine. – To badanie dowodzi, jak bardzo skuteczne są niektóre rośliny w poprawie zdrowia, zwłaszcza układu krwionośnego.
Źródło: Progress in Cardiovascular Diseases