Decydując się na zakup urządzeń treningowych warto poznać ich dane techniczne i zorientować się, które z nich odpowiadają na nasze potrzeby. Co wybrać, gdy na szali jest rowerek stacjonarny i orbitrek?
Podejmując decyzję warto zwrócić uwagę nie tylko na wagę koła zamachowego, ale przede wszystkim na konstrukcję, z której wynika generowanie oporu. Jakiego rodzaju opór będzie dla nas dobry? Wyróżniamy m.in. opór mechaniczny. Powstaje on na podstawie tarcia, które tworzy pasek. Kolejny nazywamy magnetycznym zewnętrznym. Powstaje za sprawą magnesów umieszczonych na zewnątrz niewielkiego odcinka zamachowego. To co dla niego typowe to jednak średnia płynność i trwałość. W przypadku oporu magnetycznego wewnętrznego, wspomniane magnesy znajdują się wewnątrz obwodu koła zamachowego. Ten mechanizm działa płynnie i również jest trwały. Jeśli weźmiemy pod uwagę opór elektromagnetyczny to musimy wiedzieć, że nie ma w nim stałego magnesu. To pole magnetyczne wytworzone przez elektromagnes pełni rolę czynnika hamującego. Plusem tego rozwiązania jest z pewnością brak części ruchomych, które mogą się psuć. Zaletą jest również fakt, że opór jest jednolity właściwie na całym obwodzie koła zamachowego, a regulacja jest bezproblemowa i przebiegająca bardzo sprawnie. Wszystkie te rozwiązania pozwalają na to, aby sterować oporem używając komputera. Sprzęty wyróżniające się oporem elektromagnetycznym wykorzystują do tego wyłącznie wspomniany komputer.
Poza tymi parametrami warto się również zastanowić, co musi zawierać rowerek czy orbitrek, aby był dla nas atrakcyjny, a tym samym sprawiał, że będziemy chętniej z niego korzystać. Szukając idealnego dla nas sprzętu warto spojrzeć m.in. jakie są funkcje jego komputera. Większość z nich pozwala mierzyć czas, prędkość czy dystans. Można jednak znaleźć i takie, które dokonują pomiaru zawartości tkanki tłuszczowej czy HRC (Heart Rate Control). Atrakcyjne mogą być dla nas także aplikacje mobilne, dzięki którym możemy się łączyć z mapami Google Street View lub po prostu prowadzić dokładne statystyki swoich osiągnięć. Podobnie możemy rozpatrywać kwestie dotyczące uchwytów na smartfony, miejsca na bidon czy wbudowanych głośników. Dobrze jest jednak znaleźć taki sprzęt, z którego będziemy korzystać z przyjemnością. Gadżety czy niestandardowy asortyment będą natomiast dodawać mu zalet.
Rowerek czy orbitrek?
Trzeba w końcu zdecydować, który rodzaj sprzętu będzie dla nas lepszy – rowerek czy orbitrek. Każda z tych opcji ma swoje zalety. Zarówno orbitrek jak i rowerek jest idealny w przypadku treningów cardio. Orbitrek pozwala nam jednak rozwijać więcej grup mięśni równocześnie czy poprawić kondycję. Rowerek stacjonarny to z kolei dobry sposób na to, aby poprawić swoją wydolność. Co ważne, można z niego korzystać właściwie w każdym wieku i bez względu na to, jak aktywni jesteśmy. Rowerek pozwala jednak przede wszystkim trenować dolne partie ciała, a orbitrek angażuje dodatkowo górne partie.
Rower idealny
Jeśli już zdecydujemy się na rower to po raz kolejny staniemy przed trudnym wyborem – będziemy musieli określić, czy lepszy będzie dla nas rowerek pionowy czy poziomy. Pionowy to ten tradycyjny, na którym siedzimy wyprostowani lub lekko pochylamy się do przodu. Poziomy natomiast wymaga od nas pozycji półleżącej. Choć to drugie rozwiązanie jest zdecydowanie mniej znane to pozwala m.in. zaangażować mięśnie brzucha i, co ważniejsze, odciążyć kręgosłup. Tego typu rowery są szczególnie polecane osobom otyłym, z nadwagą lub tym, którzy na co dzień pracują za biurkiem i nie mają czasu na aktywność. Na rowerek pionowy powinni się natomiast zdecydować ci, którzy nie mają problemów z kręgosłupem i chcą popracować nad mięśniami ud, pośladków czy podudzi.
Zaczynamy trening
Przed uruchomieniem maszyny, niezależnie od tego czy będzie to orbitrek czy rowerek pamiętajmy o rozgrzewce. Trening właściwy wcale nie musi trwać zbyt długo. Już 20-30 minut dostarcza naszemu organizmowi wystarczających bodźców. Istotne jest jednak to, aby nie kończyć treningu gwałtownie. Skoro poprzez rozgrzewkę daliśmy czas naszemu ciału na to, aby przygotowało się do aktywności to również musimy dać mu czas na zwolnienie. Dlatego po treningu właściwym warto sukcesywnie zmniejszać tempo.
Materiał powstał we współpracy z marką HMS