Najczęściej występującą u dzieci alergią pokarmową jest skaza białkowa. Z czym musi się borykać dziecko w tej sytuacji i w jaki sposób można mu pomóc?
Skaza białkowa, a więc alergia na białko mleka krowiego objawia się zazwyczaj poprzez wysypkę. Drobne czerwone krostki występują najczęściej w okolicach twarzy, ale również na całym ciele (w szczególności w zgięciach na rękach i nogach). Wysypka jest swędząca i piekąca. Dodatkowo mogą pojawić się także objawy w postaci dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
Jeśli u dziecka zostanie rozpoznana skaza białkowa, a jest ono karmione piersią to pierwszym krokiem powinno być wyeliminowanie z jadłospisu matki produktów mlecznych. Problem zaczyna się jednak w momencie, gdy maluch z różnych powodów nie jest już karmiony mlekiem matki. Większość dostępnych mieszanek dla dzieci jest oparta na bazie pełnego mleka krowiego.
Mleko krowie różni się natomiast od pokarmu matki. Podstawową różnicą jest obecność w nim białka alfa s-1 kazeiny, które odpowiada ze występowanie alergii pokarmowych. Mleko krowie składa się z niego aż w ok. 33%. W mleku matki nie ma go wcale. Warto pamiętać, że nawet specjalne mieszanki dla alergików nie są całkowicie pozbawione właściwości alergennych. Dodatkowo często mają gorszy smak i nieprzyjemny zapach. Według badań, w profilaktyce alergii może sprawdzić się mleko następne na bazie pełnego mleka koziego. Mleko kozie składa się bowiem jedynie w 17% z białka alfa s-1 kazeiny.
Przeprowadzone badania kliniczne wykazały, że wspomniane mleko kozie jest odpowiednim źródłem białka do produkcji. Należy podkreślić, że mleko kozie może być alternatywą nie tylko w sytuacji zagrożenia pojawienia się skazy białkowej, ale także wtedy, gdy dziecko ma problemy żołądkowe. Kazeina, która jest jednym z białek występujących w mleku, ma znaczenie dla trawienia mleka przez organizm dziecka.
Kazeina zawarta w kozim mleku tworzy w żołądku gąbczasty skrzep, który jest większy, ale i delikatniejszy niż ten w mleku krowim. Oznacza to, że taki posiłek jest znacznie szybciej trawiony. Kozie mleko zawiera również więcej średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych niż mleko krowie, a to oznacza, że tłuszcze z mleka są znacznie szybciej wchłanialne. Co więcej, mieszanki na bazie pełnego mleka koziego w swoim składzie posiadają aż 50% tłuszczu mlecznego, a to oznacza, że jest lepiej trawione
Źródło: 38 PR Content&Communication