Zdarza się, że pasta do zębów stanowi dla nas zagrożenie. Niebezpieczne mogą być dla nas niektóre jej składniki, które powodują rekcję alergiczną. Jakie są jej symptomy i co robić, aby im przeciwdziałać?
Dzięki pastom do zębów mamy znacznie poprawiać swój stan zdrowia i dbać o higienę jamy ustnej. Dziwne jest zatem to, że zamiast pomocy otrzymujemy jeszcze poważniejsze problemy z własnym zdrowiem. Uczulenie to kwestia indywidualna, ale zdarza się, że uczula nas nawet sam fluor. Nie tylko on jest tutaj winowajcą. Zdarza się też, że substancje świadczące o znacznie lepszej paście zwyczajnie okazują się nieodpowiednie dla naszego organizmu.
Gdy pojawią się już pierwsze symptomy trzeba działać. Co to za symptomy? Zaliczyć do nich można np. pokrzywkę, choć w skrajnych przypadkach można się spotkać nawet z problemami z oddychaniem czy wstrząsem anafilaktycznym.
Jak się okazuje z alergią można skutecznie walczyć i to w wyjątkowo prosty sposób. Wystarczy wykonać test alergiczny, dzięki któremu dowiemy się na jaki składnik mamy uczulenie. Równie istotna jest wizyta u stomatologa, który dokona przeglądu jamy ustnej i wykluczy inne, prawdopodobne przyczyny niepokojących objawów. W tej sytuacji warto też zmienić swoją pastę na zupełnie inną. Z łatwością można jednak pomylić alergię z innymi stanami lub zmianami, takimi jak afta.
W kwestii zmiany pasty dobrze jest unikać takich, które mają intensywny aromat i zapach, szczególnie jeśli zawierają składniki Sodium Laurel Sulfate (SLES, laurylosiarczan sodu), benzoesan sodu czy glikol propylenowy (Propylene Glycol), a także past o działaniu wybielającym – te często zawierają środki ścierne. Warto odłożyć te z dodatkiem fluoru, bo choć generalnie jest generalnie jest korzystny dla szkliwa i chroni przed próchnicą, to w przypadku nadwrażliwości na ten skąłdnik spowoduje więcej szkód niż pożytku.
Jeśli wiemy, że mamy alergię lub snujemy tego typu przypuszczenia to najlepiej jest omijać pasty zawierające dodatkowe aromaty, np. miętę. Nie zawsze więcej składników oznacza lepiej i to powinno być kluczowe dla wyboru odpowiedniej pasty. Alergicy mogą skorzystać np. z past naturalnych. Dobrze gdyby jednak nie były one wzbogacane dodatkowymi aromatami, np. miętą.
Nasze nawyki też nie są bez znaczenia. Znaczenie może mieć choćby odpowiednie postępowanie podczas rutynowego szczotkowania zębów: to, czy dokładnie płuczemy jamę ustną, nie połykamy pasty, używamy miękkiej szczoteczki i nie szczotkujemy zębów zbyt mocno, nie pozostawiamy resztek pasty do zębów na ustach i twarzy, nie używamy mocnych, alkoholowych płynów do płukania ust, smakowych nici dentystycznych czy nawet gum do życia, które także mogą dodatkowo podrażniać naszą jamę ustną.
Źródło: Skymed.pl