Do ekologicznego życia potrzeba naprawdę niewiele. Nie wszystkie „eko” nawyki z łatwością rozwijają się jednak w naszym społeczeństwie. Na co należy zwrócić szczególną uwagę, gdy chcemy wpisywać się w ten trend?
W wielu krajach europejskich bez trudu można zauważyć różne ekologiczne praktyki. Część z nich została opisana w przewodniku „Jak promować proekologiczny styl życia i gospodarowania? Przykłady dobrych praktyk z Islandii, Finlandii i Niemiec”. Ta publikacja skierowana jest nie tylko do uczniów, studentów czy nauczycieli przedmiotów przyrodniczych, ale i ludzi, którzy prowadzą gospodarstwa domowe i zarządzają organizacjami. Powstał on we współpracy Stowarzyszenia „EkoLubelszczyzna” oraz naukowców Politechniki Lubelskiej.
Naukowcy starali się zebrać w całość i opisać wiele europejskich doświadczeń w zakresie ekologii i zrównoważonego rozwoju. Istotne jest w tej kwestii także promowanie zdrowego stylu życia w pełnej harmonii ze środowiskiem naturalnym. Badacze zdecydowali się na Islandię, Finlandię i Niemcy, gdyż te państwa mają spory dorobek w zakresie inicjatyw wiążących się z ekologią. To one mają stanowić pewien wzór dla Polski w tym aspekcie.
Z lektury przewodnika można się dowiedzieć, jak prowadzić proekologiczny styl życia, w jaki sposób upowszechniać zrównoważoną konsumpcję oraz zdrowy i przyjazny środowisku styl życia. Autorzy przytaczają najciekawsze rozwiązania z codziennego życia mieszkańców danego kraju, ilustrując je licznymi zdjęciami. Przekonują też, że każdy może stać się trochę bardziej „eko”. Naukowcy starają się pokazać, że ekologiczne życie to nie tylko kupowanie wielu produktów z napisem „ekologiczne”. To także, wiele czynności, do których nie są nam potrzebne spore nakłady finansowe. Chodzi tutaj przede wszystkim o przyzwyczajenia, takie jak rozmrażanie lodówki czy przykręcanie grzejników, a więc działania, które właściwie nic nas nie kosztują, a niejednokrotnie pozwalają nawet zaoszczędzić.
W Polsce te ekologiczne nawyki nie są jeszcze zbyt dobrze rozwinięte. Ekologiczny trend pojawił się właściwie dopiero pod koniec lat 90. XX w. Wtedy też nasz kraj mierzył się z istotnymi przemianami ustrojowymi, a takie kwestie jak ekologia były traktowane raczej pobocznie. Przewodnik jest dostępny w Bibliotece Cyfrowej Politechniki Lubelskiej, a we wrześniu pojawi się również w formie papierowej.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl