Dolegliwości kręgosłupa dotyczą dziś wielu osób. Siedząca praca i brak ruchu zdecydowanie nam w tym nie pomagają. Ból kręgosłupa, którego nie możemy już wytrzymać sprawia, że trafiamy do lekarza, a tam niejednokrotnie otrzymujemy skierowanie na… operację. Czy można jej uniknąć?
Wyniki raportu agencji SR Research wskazują, że nawet 45% z nas zmaga się z dolegliwościami kręgosłupa przynajmniej od 5 lat, a 29% osób jeszcze dłużej. Zgłaszamy się do specjalistów dopiero wtedy, gdy nasz problem zaczyna być naprawdę poważny. Przechodzony ból to jedna z przyczyn poważnych komplikacji, z którymi trafiamy już do chirurga lub fizjoterapeuty. Według badań opublikowanych w ostatnich latach przez czasopismo „Spine” aż 43% osób, które zgłosiły się do chirurga przeszło zabieg, w przeciwieństwie do pacjentów, którzy skorzystali najpierw z pomocy fizjoterapeuty (1,5%). Niejednokrotnie pomóc nam może terapia nieinwazyjna. Szacuje się, że zaledwie 1% przypadków schorzeń kręgosłupa wymaga interwencji chirurgicznej.
Każda operacja obarczona jest ryzykiem. Jednym z negatywnych skutków może być Failed Back Surgery Syndrome, czyli tzw. zespół bólowy po nieskutecznych operacjach kręgosłupa. Częstotliwość występowania FBSS waha się w zależności od rodzaju zabiegu, jednak według niektórych badań nawet 44% pacjentów po operacji nie odczuwa ulgi.
Borykając się z poważnymi dolegliwościami kręgosłupa warto rozpocząć cały proces leczenia od wizyty u fizjoterapeuty. On zajmie się wyborem odpowiedniej terapii i ćwiczeń, które potem będzie można kontynuować w domu. W przypadku, gdy operacja będzie konieczna również warto pamiętać o odpowiedniej rehabilitacji. Ma ona kluczowe znaczenie zarówno przed, jak i po operacji kręgosłupa. Wszystko po to, aby móc się cieszyć długofalowymi rezultatami działań chirurgicznych. Jeżeli chcemy wrócić do pełni sił, powinniśmy jak najszybciej rozpocząć ćwiczenia i wykonywanie prostych czynności, na które pozwoli nam fizjoterapeuta. Ważne jest, aby wszystkie nasze działania były koordynowane przez specjalistę.
Co powoduje bóle kręgosłupa? Jedną z przyczyn jest praca siedząca. Podczas siedzenia obciążenia kręgosłupa są nawet od 50% – 85% większe niż w pozycji stojącej. To obrazuje, na jakie kłopoty narażamy nasze plecy, kiedy prowadzimy bierny tryb życia i spędzamy wiele godzin za biurkiem. Jeżeli przed operacją nie dbaliśmy o prawidłową postawę oraz regularny ruch to po zabiegu jest to warunek konieczny. W przeciwnym razie nadmierne obciążenie pleców doprowadzi do ponownego pojawienia się dolegliwości bólowych. W takiej sytuacji warto jednak postawić na ergonomicznym dostosowaniu stanowiska pracy. Dobrze dobrany fotel z uwypukleniem w części lędźwiowej pomoże nam zachować odpowiednią pozycję. Idealnie jest, gdy możemy dodatkowo regulować również wysokość biurka.
Leczenie schorzeń kręgosłupa jest długotrwałe i wymaga cierpliwości. W bardzo wielu przypadkach skuteczna rehabilitacja likwiduje ból i poprawia komfort życia. Jeżeli jednak nasza przypadłość wymaga interwencji chirurgicznej, pamiętajmy o regularnej fizjoterapii również po operacji.
Źródło: Lightscape