Pyszna ryba usmażona w oleju nie jest dobrym pomysłem na posiłek. Choć ryby same w sobie są bardzo zdrowe to nie należy ich przygotowywać w nieprzemyślany, a tym samym niezdrowy sposób
Najlepszy sposób na przyrządzenie ryby to: gotowanie, pieczenie i grillowanie. Do gotowania dobrze wykorzystać ryby chude i średnio tłuste takie jak okoniowate czy karpiowate. Doskonale do gotowania nadają się także flądry i dorsze. Nie bójmy się dodatku cukru do zup rybnych. Cukry, poza walorami smakowymi, stabilizują kwasy tłuszczowe w wysokich i niskich temperaturach. Imbir i czosnek to także dodatki, które poprawiają nie tylko walory smakowe gotowanych ryb, ale i zdrowotne. Na koniec ostatnia kropla zdrowia – sos sojowy – bogactwo wolnych aminokwasów i witamin.
Jeżeli chcielibyśmy wybrać najlepszą rybę do gotowania to warto postawić na karpia czy pstrąga. Dobre będą również ryby morskie, takie jak: dorada, labraks czy morszczuk. Nawet jeżeli w tej sytuacji dodamy do nich kawałek masła to i tak będzie to mniej szkodliwe niż smażenie ich w oleju.
Na grilla najlepiej przygotować tłuste ryby. Warto jednak pamiętać, aby przyprawić je już po przyrządzeniu, a nie przed. Grill lubi szczególnie makrele i łososie. Grillować możemy również w domu wykorzystując piekarnik. Pod rybę ustawioną na ruszcie, należy w takim wypadku wstawić foremkę z wodą, zapobiegnie to zabrudzeniu piekarnika przez ściekający tłuszcz oraz pozwoli na utrzymanie odpowiedniej wilgotności grillowanej ryby.
Poza tymi opcjami pozostaje jeszcze zjedzenie ryby w stanie surowym. Surowe mięso ryb jest lekkostrawne. Przede wszystkim trzeba jednak zwracać uwagę na to, aby mięso było świeże i wystrzegać się ryb żyjących w jeziorach i rzekach, a więc wszędzie tam, gdzie można trafić na ślimaki wodne. Mogą one bowiem być nosicielami pośrednimi tasiemca nieuzbrojonego.
Ryby są dla każdego, mogą je spożywać zarówno najmłodsi, jak i ci znacznie starsi. Ważne jest jednak wplatanie ich szczególnie w dietę dzieci. Są one ważne dla młodych osób, gdyż zawierają kwasy omega-3, które to sprzyjają prawidłowemu rozwojowi układu nerwowego. Dowiedziono też, że istnieje zależność pomiędzy inteligencją, a zawartością kwasów omega-3 w diecie, zwłaszcza w okresie dzieciństwa. Osoby starsze również powinny zwracać uwagę na obecność w ich diecie ryb. W ich przypadku kwasy omega-3 mogą pomóc utrzymać zdolności intelektualne, a nawet pomóc w jej dłuższym zachowaniu osobom chorym na Altzheimera. Ryby są też cennym źródłem łatwo przyswajalnego białka z dominacją cennych aminokwasów siarkowych (metionina, cysteina). Ten doskonały skład białkowo-lipidowy ryb sprawia, że ryby i owoce morza są najlepiej strawnym pokarmem pochodzenia zwierzęcego.
Może się jednak zdarzyć, że spożywanie niektórych ryb w dużej ilości nam zaszkodzi. Nie chodzi tu natomiast o konkretne gatunki, a raczej o miejsce ich życia. Szkodliwe mogą się okazać te, które żyją w siedliskach, w których środowisko uległo jakiemukolwiek skażeniu.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl