Czasami ćwiczenia nie wystarczą do osiągnięcia idealnej sylwetki. Jedną z przeszkód może być ginekomastia, czyli przerost piersi, który często jest przyczyną wstydu i dyskomfortu wśród wielu mężczyzn. Ucieczką od tego problemu może być lipsukcja laserowa.
Terminem „ginekomastia” określa się nienaturalne powiększenie piersi u mężczyzn, które jest wynikiem rozrostu tkanki w obrębie gruczołów sutkowych. To jedna z najczęstszych tzw. wstydliwych chorób występujących wśród mężczyzn, która może pojawić się niemal na każdym etapie życia. Mężczyźni, którzy cierpią na ginekomastię zmagają się ze zmianą sylwetki, co w wielu przypadkach może doprowadzić do spadku poczucia własnej wartości i pojawienia się kompleksów.
Wśród przyczyn powstawania ginekomastii możemy wyszczególnić m.in. nieodpowiednią dietę (zwłaszcza nadmierne spożywanie przetworzonych produktów sojowych) oraz działania niepożądane wielu leków (m.in. środków przeciwgrzybicznych), które mogą przyczyniać się do obniżenia poziomu testosteronu w organizmie mężczyzny. Jednak ginekomastia może stanowić także objaw innej, groźnej choroby.
Podstawowym sposobem leczenia ginekomastii jest zastosowanie terapii farmakologicznej, która jest uzależniona od tego, czy przyczyną ginekomastii jest niedobór testosteronu czy nadmiar estrogenu. Wówczas albo „zbijamy” poziom jednego hormonu, albo zwiększamy ilość drugiego w organizmie pacjenta. Środki farmakologiczne nie zawsze jednak są skuteczne. Dotyczy to ginekomastii z przerostem tkanki tłuszczowej.
W takiej sytuacji rozwiązaniem jest liposukcja laserowa, która polega na wykonaniu 4 mm nacięcia skóry w okolicy klatki piersiowej i przeprowadzeniu liposukcji. Innowacyjna metoda liposukcji laserowej pozwoli na uzyskanie satysfakcjonujących efektów, a sam zabieg, dzięki zastosowaniu lasera, jest mało inwazyjny, wykonywany w znieczuleniu miejscowym lub w obecności anestezjologa. Wielkość liposukcji jest uzależniona od stopnia zaawansowania choroby.
– Warto również podkreślić, że operacja jest bezpiecznym sposobem pokonania ginekomastii – powikłania występują niezwykle rzadko, a bezpośrednio po zabiegu jedynie przez 2-3 dni pacjent może odczuwać dolegliwości bólowe, które zostają zminimalizowane za pomocą leków. Powrót do aktywności życiowej następuje już po upływie 2-3 dni, a ćwiczenia fizyczne angażujące górne partie ciała można wykonywać po 8 tygodniach od zabiegu. Jedynym, dłuższym ograniczeniem jest zakaz opalania operowanego miejsca przez około pół roku – tłumaczy Dr Joanna Wiśniewska-Goryń z Centrum Medycznego Damiana.
Źródło: 38 PR