Nadwaga po porodzie, rozstępy czy inne problemy somatyczne oraz opieka nad dzieckiem i związany z tym brak czasu, często stają się powodem podejmowania nierozsądnych decyzji dotyczących odzyskania figury. Przywracanie formy może jednak przebiegać zdrowo, bezpiecznie i bez zbędnych wyrzeczeń.
Sposoby na odzyskanie formy po porodzie
Fizjologia ciąży i poród wiążą się z wieloma zmianami psychofizycznymi w ciele matki. Rozwijające się dziecko powoduje przyrost masy ciała, często pojawiają się rozstępy, hemoroidy oraz inne problematyczne do odwrócenia zjawiska dotyczące wyglądu i funkcjonowania ciała kobiety. Powrót do formy sprzed ciąży może utrudniać również obowiązek opieki nad maluchem, który absorbuje większość uwagi rodziców w ciągu doby. Brak czasu oraz chęć szybkiego odzyskania figury nierzadko stają się przyczyną podejmowania nierozsądnych decyzji dotyczących jakości diety czy intensywności i charakteru podejmowanej aktywności sportowej.
Przywracanie formy po porodzie nie musi być wyzwaniem i może przebiegać bezpieczne i zdrowo. Warto jednak pamiętać, że wprowadzanie diety odchudzającej czy suplementacji wspierającej proces zrzucania nadmiernej masy ciała powinno odbywać się dopiero po zakończeniu etapu karmienia piersią. Charakter diety wpływa na jakość laktacji. Kobieta musi zadbać o dostarczenie sobie odpowiedniej ilości witamin, minerałów i innych mikroelementów, aby móc przekazać najbardziej wartościowe składniki odżywcze swojemu dziecku. Kiedy matka z jakichś powodów nie karmi piersią, dietę ubogoenergetyczną może wprowadzić po połogu, jeśli nie ma przeciwwskazań medycznych.
Ważnym czynnikiem w powrocie do formy jest aktywność fizyczna. Bezwzględnie zabronione są jednak intensywne odchudzające treningi tuż po porodzie. Optymalnym rozwiązaniem jest odczekanie do zakończenia połogu w przypadku porodu fizjologicznego, z kolei po cesarskim cięciu zaleca się powstrzymanie od sportu nawet 6–8 tygodni. Warto przed rozpoczęciem aktywności sprawdzić, czy nie doszło do rozejścia mięśni brzucha. To powszechnie spotykane następstwo ciąży, które jednak wymaga specjalnego doboru i dawkowania ćwiczeń. Dobrze jest także stopniować intensywność ćwiczeń i rozpocząć kształtowanie sylwetki od pływania, spacerów czy pilatesu i tańca. Należy unikać dynamicznych sportów wymagających skakania czy biegania. Uroda i sport idą ze sobą w parze, ale tylko rozsądnie dobrana dieta i wysiłek fizyczny mogą przywrócić nie tylko dawną figurę, ale również poprawić pewność siebie.
Szybki powrót do sypialni
Po porodzie rozciągnięciu i osłabieniu ulegają także mięśnie dna miednicy, o których w powrocie do formy nie można zapomnieć. Ich kondycja warunkuje nie tylko zdolność kontroli moczu, ale także pozwala odzyskać seksualność i satysfakcję ze współżycia z partnerem. Ćwiczenia mięśni Kegla przyspieszają regenerację zmęczonych porodem struktur i tkanek kurczliwych zaangażowanych w akcję przechodzenia przez kanał rodny dziecka, a także wzmacniają ściany pęcherza moczowego. Regularne treningi pozwalają zarówno na szybszy powrót do sypialni, jak i wpływają na wzmocnienie doznań erotycznych obu partnerów.