Rada numer jeden: jeśli przygotowania mają Cię zniechęcić, pomiń i zacznij biegać od razu. Bez obaw, umiesz to od dziecka. Jeśli jednak wolisz przygotować się bardziej profesjonalnie, mamy kilka innych zaleceń.
Bieganie to sport dla każdego – nie tylko dla doświadczonego sportowca, ale również amatora-entuzjasty. Biegać można w każdym wieku, a zaletą tego sportu jest to, że nie potrzeba drogiego sprzętu i skomplikowanych przygotowań. A korzyści wynikających z treningu biegowego jest wiele – poprawa kondycji, smukła sylwetka, lepsze reagowanie na stres, a także poprawa samopoczucia dzięki endorfinom. Aby jednak trening biegowy przynosił efekty i był możliwie komfortowy, należy zadbać o kilka elementów. Jednym z nich jest wyposażenie, które powinno być dopasowane do charakteru aktywności i preferencji biegacza. Później zostaje już tylko cieszyć się bieganiem!
Zacznij od stóp
Wyposażenie każdego biegacza zaczyna się od stóp – obuwie to kluczowy element każdego treningu. Właściwie dobrany rozmiar to podstawa, dlatego buty do biegania najlepiej kupować po południu, gdy nogi są lekko zmęczone i nabrzmiałe.
Podczas treningu stopy również mogą obrzmiewać, więc jeżeli dobierzemy rozmiar do „zmęczonej” stopy, mamy pewność, że unikniemy nieprzyjemnych otarć w czasie treningu. Oczywiście w czasie zakupów, należy założyć oba buty – u większości z nas stopy delikatnie różnią się między sobą. Buty muszą dobrze pasować od pierwszego założenia, nie liczmy na to, że z czasem dopasują się do stopy – może nas to kosztować wiele nieprzyjemnego bólu.
Równie istotne jak rozmiar, jest zwrócenie uwagi na rodzaj nawierzchni, po której będziemy biegać oraz długość pokonywanych odległości. Przed wyborem butów, zdecyduj, czy będziesz biegać po plaży, lesie, a może w mieście – do biegania po twardej nawierzchni warto wybierać obuwie z większą amortyzacją, natomiast w przypadku treningu na nieutwardzonych ścieżkach najlepsze będą buty zapewniające dobrą przyczepność, czyli z odpowiednio wyprofilowaną podeszwą. Nie bez znaczenia jest także waga biegacza – im większa, tym amortyzacja powinna być mocniejsza, po to, aby odciążyć stawy i kręgosłup.
Dobierz właściwy strój
Gdy buty zostaną już wybrane, należy zadbać o pozostały ekwipunek – odzież i akcesoria, które sprawdzą się w zmiennych warunkach pogodowych. Przegrzanie jest tak samo niekorzystne dla organizmu jak wychłodzenie! Przyjemnie biegać w ubraniu, które nam się podoba, ale jeszcze przyjemniej, gdy posiada odpowiednie parametry techniczne.
Podstawą zestawu odzieży sportowej jest koszulka treningowa, która ma za zadanie odprowadzać pot na zewnątrz i zapewniać maksymalną swobodę ruchów w czasie treningu. Do kompletu warto założyć spodenki lub legginsy treningowe, które sprawdzą się w czasie biegania, czy intensywnego treningu na siłowni. Jeżeli biegasz na zewnątrz, koniecznie zadbaj o bezpieczeństwo.
Wybieraj ubrania wzbogacone o elementy odblaskowe, dzięki którym będziesz widoczny nawet po zmroku. Poza tym co widoczne, ważne jest także to, czego na pierwszy rzut oka nie widać. Na trening wybierz bieliznę bezszwową, która nie powoduje otarć i wykonana jest z materiału odprowadzającego pot. Kobiety powinny zainwestować w dobrej jakości biustonosz sportowy. Zapewni on właściwe podparcie i stabilizację piersi podczas biegu.
Pamiętaj o rozgrzewce
Gdy jesteśmy już gotowi do treningu biegowego, nie zapomnijmy o rozgrzewce, która przygotowuje organizm do wysiłku. Dzięki niej organizm jest w stanie poradzić sobie nawet z dużymi obciążeniami. Rozgrzane mięśnie pracują efektywniej, a nawet krótka rozgrzewka, zwiększa produkcję adrenaliny, która oprócz tego, że poprawia fizyczne możliwości, to również motywuje do pokonywania własnych ograniczeń.
Najważniejsze w rozgrzewce jest jednak to, że po jej przeprowadzeniu, znacząco zmniejsza się ryzyko kontuzji. Poza tym, rozgrzewka zmienia zapotrzebowanie organizmu na tlen, reguluje gospodarkę wodno-elektrolitową oraz zapotrzebowanie energetyczne. Rozgrzane mięśnie czy ścięgna pozwalają na bardziej efektywne wykonywanie treningu właściwego. Teraz możesz oddać się przyjemności biegania.
Rozciągnij mięśnie
Po zakończonym treningu biegowym, masz już tylko ochotę położyć się na kanapie. Oczywiste jest, że po intensywnym treningu brakuje sił i ochoty na dodatkowe ćwiczenia. Warto jednak poświęcić chwilę na rozciąganie, ponieważ właśnie tego potrzebują napięte po treningu mięśnie i ścięgna.
Rozciąganie uspokaja organizm, a prawidłowo wykonane przyspiesza regenerację i zmniejsza obolałość po treningach. Spięte mięśnie odpoczywają właśnie podczas rozciągania, ponieważ sprawiamy, że dopływa do nich więcej krwi, która dostarcza tlen oraz wartości odżywcze. Kolejną zaletą płynącą z rozciągania po treningu jest zwiększenie mobilności stawów i odporności na urazy mechaniczne. Trenując i rozciągając się regularnie, stajemy się bardziej elastyczni, a z czasem wykonywanie nawet bardzo trudnych ćwiczeń przestaje być problemem.
Na podst. inf. pras.