Jak cykl menstruacyjny wpływa na kształtowanie sylwetki oraz siły, czyli piątkowy wieczór specjalnie dla kobiet.
Kobiecy układ hormonalny funkcjonuje zupełnie inaczej niż męski, co ma istotny wpływ na to, jak żeński organizm reaguje na trening. Znajomość pewnych faktów może pomóc nie tylko w odpowiednim zaplanowaniu treningu, ale przede wszystkim w zrozumieniu, dlaczego efekty treningowe czy też zmiany sylwetkowe mogą ulegać pewnym fluktuacjom w wymiarze miesięcznym.
Okazuje się, że kobiety znacznie lepiej reagują na trening w pierwszych 2 tygodniach cyklu menstruacyjnego niż ma to miejsce w 2 kolejnych tygodniach. W jednym z badań porównywano trzy grupy wytrenowanych kobiet:
Grupa 1 prowadziła trening nóg (wypychanie nóg i uginanie na maszynie, 3x 8 – 10 powtórzeń z progresją obciążenia) 5 razy w tygodniu przez pierwsze 2 tygodnie cyklu menstruacyjnego i 1 razy w tygodniu przez pozostałe 2 tygodnie cyklu menstruacyjnego.
Grupa 2 prowadziła trening nóg 1 raz w tygodniu przez pierwsze 2 tygodnie cyklu menstruacyjnego i 5 razy w tygodniu przez pozostałe 2 tygodnie cyklu menstruacyjnego.
Grupa 3 prowadziła trening nóg 3 razy w tygodniu niezależnie od fazy cyklu menstruacyjnego.
Okazało się, że Grupa 1 zanotowała lepsze rezultaty jeśli chodzi o przyrost beztłuszczowej masy ciała i siły niż Grupa 2, a nawet Grupa 3. Pierwsze 2 tygodnie cyklu menstruacyjnego to czas, kiedy kobiecy organizm najlepiej reaguje na trening siłowy, ten fakt można uwzględnić w planie treningowym, z całą pewnością nie oznacza to jednak, że w pozostałych 2 tygodniach cyklu należy odpoczywać.