Problemy zdrowotne w dzieciństwie skłoniły go do podjęcia świadomej pracy z ciałem. Zaczęło się od tańca współczesnego, a następnie przyszła fascynacja metodami holistycznymi, które propaguje do dzisiaj pod kątem praktycznym, jak i naukowym. Uczestnik wielu renomowanych szkoleń zarówno w Polsce jak i zagranicą. Zwycięzca konkursu New Face of Fitness w 2011 roku w Pradze. Obecnie realizuje się jako fizjoterapeuta, trener personalny oraz Mentor szkoleń w Międzynarodowej Akademii ProFi Fitness School. Uwielbia uczyć innych i bardzo ceni sobie sukcesy swoich podopiecznych. Stawia na nowoczesną dydaktykę i indywidualizację potrzeb uczestników swoich szkoleń.
FIT Magazyn: Jesteś menagerem rewolucyjnego projektu Szkoły Zdrowego Kręgosłupa. Czy możesz zdradzić więcej szczegółów o tym projekcie?
Jakub Rajtar-Zembaty, Mentor ProFi Fitness School: Od wielu lat ProFi Fitness School kształci trenerów personalnych jak i instruktorów fitness w zakresie zdrowia kręgosłupa. Śmiało mogę powiedzieć, że jest to jedno z naszych najbardziej popularnych szkoleń. Postanowiłem wraz z naszym wykwalifikowanym teamem przygotować półroczny system kształcenia, obejmujący szczegółową pracę nad kręgosłupem w praktyce trenerskiej. Jest to jedyny tak dokładny program szkoleniowy dostępny w Polsce. W dodatku muszę powiedzieć, że wypadkowa naszej wiedzy i doświadczeń klinicznych dała świetny efekt końcowy. Jestem bardzo dumny z mojego projektu!
Specjalizujesz się w holistycznych metodach pracy nad ciałem. Skąd wzięło się zainteresowanie tymi formami aktywności?
Zainteresowanie holistycznymi metodami pracy z ciałem wzięło się z jogi, którą praktykuję już od 10 lat. Praktyka jogi dała mi swoistego rodzaju początek do holistycznego przepracowania swojego ciała i umysłu. Kolejnym krokiem milowym była metoda pilates, a obecnie dopełniam swoją wiedzę w zakresie psychologii zdrowia oraz psychologii poznawczo-behawioralnej. Oczywiście ogromny wpływ miało również to, że jestem fizjoterapeutą. Fizjoterapia w swoim założeniu jest bardzo holistyczna. Współczesny świat patrzy bardzo dualistycznie na człowieka, a co za tym idzie – proponuje błędne diagnozy i sposoby terapii. Natomiast wieloaspektowe podejście do problematyki psychosomatyki i somatopsychiki otwiera nam nowe możliwości. Myślę, że holistyczne traktowanie siebie jak i moich podopiecznych to filozofia niezwykle potrzebna we współczesnym świecie.
Co w pracy fizjoterapeuty i trenera personalnego jest dla ciebie najcenniejsze?
W pracy fizjoterapeuty i trenera cenię sobie kontakt z drugim człowiekiem i pozytywne emocje, które tworzą się podczas pracy nad wspólnymi celami. Mam głębokie przekonanie, że ciężka praca, którą codziennie wykonuję, ma ogromny wpływ na zdrowie jak i jakość życia moich podopiecznych. Sukces drugiego człowieka jest dla mnie największą motywacją, zarówno jako dla fizjoterapeuty, trenera czy mentora szkoleń.
Rozmawiała: Agnieszka Słodyczka
Fot. Archiwum Bohatera