Gdyby ktoś jeszcze potrzebował argumentów za dietą ketogeniczną, to właśnie je dostał. W jednym numerze magazynu „Cell Metabolism” pojawiły się aż dwa artykuły naukowe stwierdzające, że oparta o tłuszcze dieta spowalnia starzenie i wydłuża życie
Żeby na starcie ostudzić entuzjazm musimy stwierdzić jasno: oba teksty we wspomnianym magazynie oparte są o badania na myszach, a nie ludziach. Nie ma więc idealnego przełożenia i stąd pytajnik w tytule. Z drugiej jednak strony… pozwólmy zresztą opowiedzieć o tym autorowi najbardziej interesującego odkrycia.
– W kwestii starzenia wiele rzeczy nie wygląda inaczej niż u ludzi. Na podstawowym poziomie ludzie doświadczają takich samych zmian i spadku wydolności organów podczas starzenia. Nasze badanie sugeruje, że dieta ketogeniczna może mieć znaczący wpływ na jakość i długość życia, bez znaczącego spadku masy ciała czy ograniczeń w przyjmowaniu pokarmów – twierdzi Jon Ramsey, specjalista ds. żywienia z University of California, który od 20 lat bada mechanizmy starzenia.
No dobrze, ale co w końcu odkryli w tej Kalifornii? Badacze podzielili myszy na trzy grupy. Pierwsza otrzymywała dietę o wysokim udziale węglowodanów, druga o niskim udziale węglowodanów i wysokim tłuszczy, a trzecia dietę ketogeniczną, a więc zdominowaną przez tłuszcze w 80-90%.
Efekt: myszy z trzeciej grupy żyły o 13% dłużej i były mniej podatne na procesy starzenia. Czyli ich życie nie tylko się wydłużyło, ale też jego jakość nie spadła, a organy dłużej opierały się negatywnym procesom, w tym guzom i stanom zapalnym.
– Taki wynik trochę mnie zaskoczył. Spodziewaliśmy się jakichś różnic, ale ich skala jest imponująca. Różnica rzędu 13% to w przypadku ludzkiego życia 7-10 lat. I, co ważniejsze, te myszy żyły zdrowo – relacjonuje badacz.
Wspomniana na początku druga publikacja z nowego wydania „Cell Metabolism” pochodzi od Buck Institute for Research on Aging i również dowodzi, że dieta ketogeniczna wydłuża życie i poprawia pamięć u myszy.
Źródło: Cell Metabolism / Eurekalert