Diety wegetariańska, fleksitariańska i planetarna oraz zmiana sposobu żywienia na bardziej roślinny są jednymi z głównych trendów dietetycznych ostatnich lat. W ślad za tymi zmianami podążają producenci żywności, którzy wzbogacają swoją ofertę o roślinne alternatywy dla produktów pochodzenia zwierzęcego. Różne rodzaje roślinnych napojów oraz powstałych z nich fermentowanych produktów, zwanych potocznie wegańskimi jogurtami są teraz dostępne niemal na wyciągnięcie ręki. Jak smakują takie roślinne napoje i jogurty? Czy warto wprowadzić je do swojej diety? Przekonajmy się.
Napoje roślinne – smaczna alternatywa dla klasycznego nabiału
Napoje roślinne to nic innego jak napoje przygotowane na bazie zbóż, nasion roślin strączkowych lub orzechów. Stanowią one roślinną alternatywę dla mleka i mogą być wykorzystywane jako jego zamiennik w różnych przepisach kulinarnych, daniach i napojach (np. do kawy). Z tego względu bywają powszechnie nazywane „mlekami roślinnymi”.
Głównymi składnikami napojów roślinnych są woda i roślinna baza (np. ziarno soi, ryż, migdały), a niekiedy też cukier i dodatki smakowe, o których opowiemy za moment. Producenci napojów roślinnych często wzbogacają je (fortyfikują) o różne witaminy i składniki mineralne, głównie wapń i witaminy: D2, B2 i B12. Dzięki temu napoje roślinne dostarczają osobom eliminującym produkty pochodzenia zwierzęcego (wszystkie lub tylko wybrane grupy) składników, które mogą być niedoborowe w ich diecie.
Napoje roślinne dostępne są w wielu sklepach, marketach i dyskontach, gdzie możemy wybierać spośród różnych wariantów o odmiennych smakach i przeznaczeniach. I tak na sklepowych półkach i w lodówkach znajdziemy napoje: pasteryzowane, ekologiczne, w butelkach, w kartonach o różnej pojemności, przeznaczone do spieniania (idealne do wege latte i cappuccino), w wersji light, a także w różnych wariantach smakowych (waniliowe, naturalne bez dodatku cukrów, (zawierające naturalnie występujące cukry), dlatego każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.
Poznaj smaczne produkty wegańskie – mleko migdałowe, sojowe, roślinne i inne.
Z czego i jak można przygotować mleko roślinne?
Fani napojów roślinnych wcale nie muszą kupować ich w sklepie – przy odrobinie czasu i chęci, możesz samodzielnie przygotować domowy napój roślinny wykorzystując np.:
- ziarna soi,
- wiórki lub chipsy kokosowe,
- blanszowane, łuskane migdały (można zrobić je samodzielnie z migdałów niełuskanych lub kupić gotowe),
- orzechy nerkowca,
- orzechy laskowe,
- ryż,
- płatki owsiane,
- płatki orkiszowe,
- nasiona konopi.
Nic nie stoi na przeszkodzie, by stworzyć dowolne połączenia smakowe, np. kokos-orzech laskowy lub soja-migdały. Bez względu na wybraną bazę, sposób przygotowania domowego „mleka roślinnego” zawsze jest ten sam:
- Namocz orzechy lub nasiona w wodzie, najlepiej przez noc.
- Przełóż namoczone nasiona, orzechy lub płatki do kielicha blendera, dolej kilka szklanek wody i zblenduj do uzyskania gładkiej konsystencji.
- Odcedź drobinki przez specjalną torebkę do mleka roślinnego lub pieluszkę tetrową wyciskając tak dużo napoju, jak to tylko możliwe.
- Dostosuj smak mleka dodając do niego (wedle preferencji) wodę, wanilię, kakao, cukier itp.
- Przelej napój do butelki i przechowuj w lodówce przez maksymalnie kilka dni.
Jogurt roślinny – fermentowany produkt bez mleka
Jogurty roślinne to fermentowane produkty na bazie zbóż, orzechów i nasion, które są alternatywą dla przetworów powstałych z mleka ssaków. Od klasycznego nabiału różnią się one m. in. smakiem, zawartością wapnia (który w nabiale występuje naturalnie), białka oraz tłuszczu. Wszystkie te czynniki zależne są od rodzaju produktu roślinnego, na bazie którego powstał dany jogurt roślinny oraz (w mniejszym stopniu) od producenta i wykorzystywanej przez niego technologii. I tak naturalny jogurt kokosowy zwykle zawiera niewielką ilość białka i więcej tłuszczu niż jego nabiałowy, pełnotłusty odpowiednik. Klasyczny jogurt owsiany wyróżnia natomiast wyższa zawartość węglowodanów przy stosunkowo niskim udziale białka i zbliżona zawartość tłuszczu.
Jogurty roślinne nie zawierają laktozy i (zazwyczaj) białek mleka krowiego. Z tego względu są pożądanym składnikiem diety wegetarian i wegan oraz osób cierpiących na nietolerancję laktozy lub uczulonych na białka mleka, które tęsknią za konsystencją i smakiem tradycyjnych jogurtów. Po fermentowane roślinne produkty chętnie sięgają również osoby na tradycyjnej diecie, chcące spróbować nowych smaków i uzupełnić swój jadłospis o roślinne alternatywy dla nabiału.
Bazę wykorzystywaną do produkcji jogurtów roślinnych stanowią napoje roślinne (np. napój kokosowy, owsiany, sojowy). Dodaje się do nich specjalnie wyselekcjonowane szczepy wegańskich bakterii jogurtowych, które odpowiadają za nadanie finalnemu produktowi charakterystycznego, lekko kwaskowatego posmaku i odpowiedniej konsystencji (choć w tym przypadku niekiedy konieczne jest dodanie składników zagęszczających)[1]. Cały proces fermentacji przebiega w ściśle określonej temperaturze, co umożliwia namnożenie się wegańskich bakterii i zagęszczenie konsystencji roślinnego jogurtu.
Tak powstały produkt ma delikatny smak. Naturalne jogurty sojowe i owsiane są raczej neutralne w smaku, za to jogurt kokosowy ma wyraźnie wyczuwalną nutkę kokosa. W sklepach znajdziemy też roślinne jogurty o owocowych smakach, np. jagodowym, malinowym lub mango oraz produkty z dodatkiem ziaren zbóż. Niektóre z nich, np. owocowe jogurty w kubeczkach oraz pitne GoVege Oatjogu zawierają dodatek witamin D i B12 i mogą być źródłem tych składników w diecie wegan i nie tylko.
Nabrałeś ochoty na smakowity jogurt roślinny? Poznaj przekrój bogatej oferty produktów wegańskich Biedronki i znajdź swój ulubiony produkt!
Do czego wykorzystać jogurty roślinne?
Jogurty roślinne można z powodzeniem wykorzystywać wszędzie tam, gdzie zwykle używa się tradycyjnych jogurtów. Ich smak i konsystencja dobrze komponują się z daniami na słodko:
- owsiankami, granolą i musli,
- plackami, naleśnikami i pancakes (zarówno jako składnik ciasta, jak i w roli dodatku),
- świeżymi owocami i orzechami,
- w deserach, np. panna cotta.
Roślinne jogurty często wykorzystuje się do koktajli owocowych – ich gęsta konsystencja sprawia, że koktajl staje się bardziej kremowy, a delikatny smak nie kontrastuje zbytnio z owocową słodyczą. Owocowy lub owocowo-zbożowy jogurt roślinny w kubeczku bądź w butelce świetnie nadaje się też na samodzielną przekąskę w ciągu dnia.
Fermentowane produkty roślinne o bardziej neutralnym smaku (np. klasyczny jogurt owsiany) są cenionym składnikiem wytrawnych bezmlecznych potraw. Można wykorzystać je np.:
- do zabielania zup i sosów na ciepło,
- do sałatek i surówek,
- do placków ziemniaczanych i warzywnych,
- do przygotowania wegańskich sosów, np. tatarskiego, tzatziki, czosnkowego.
Poznaj moc smaku i zastosowań wegańskich jogurtów dostępnych w sklepach sieci Biedronka
[1] https://www.portalspozywczy.pl/mleko/wiadomosci/studenci-politechniki-warszawskiej-chca-stworzyc-weganski-jogurt-na-bazie-prosa,162139.html