Leczenie na odległość to spełnienie marzeń wielu osób, którzy boją się lekarzy i wizyt w ich gabinetach. Ucieszy ich z pewnością wiadomość, że telemedycyna w Polsce rośnie w siłę
Telemedycyna stanowi dziedzinę, która ciągle jest rozwijana. Wszystko po to, aby nawet osoby starsze nie miały problemów z obsługą podstawowych urządzeń mających im pomóc w wykonywaniu odpowiednich pomiarów i badań. Platformy telemedyczne działają online i zapewniają realizację różnych usług telemedycznych dla wielu rodzajów podmiotów i placówek medycznych. Działają one m.in. w takich obszarach jak kardiologia, diabetologia, audiologia, alergologia czy geriatria.
Te platformy to nie tylko maszyny, za konkretnymi poradami i diagnozami stoją lekarze, którzy z chęcią rozwiązują problemy pacjentów. Co ważne, platformy są tworzone dla zwykłych ludzi, nie dla informatyków czy programistów, dlatego jego twórcy stawiają przede wszystkim na prostą obsługę i codzienny komfort użytkowania.
Dzięki platformom pacjent sam wykonuje badania, a następnie przesyła wyniki do centrów diagnostycznych. Tam pomiary są oceniane, a ich wynik wraca do pacjenta lub jego rodziny. Rozwiązanie to sprawdza się nie tylko w przypadku indywidualnych pacjentów, ale i całych ich grup. Można sprawdzić m.in. stan zdrowia dzieci pod kątem profilaktyki w kardiologii, audiologii, czy alergologii w konkretnych szkołach.
Opracowywanie algorytmów automatycznej analizy danych ma sprawić, że praca lekarzy będzie bardziej efektywna. Urządzenia diagnostyczne zaś same powinny podpowiadać pacjentom, co i jak powinni wykonać, aby pomiary były przeprowadzone we właściwy sposób. Pozytywnie wpłynie to na bezpieczeństwo pacjentów i poprawi jakość ich życia.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl