Jak kontrolować uwalnianie się przyjmowanych przez nas leków? Pytanie wcale nie jest proste. Polscy naukowcy próbują jednak znaleźć sposób na to, by przy równoczesnym przyjmowaniu kilku leków móc kontrolować ich uwalnianie.
Dzięki innowacyjnemu materiałowi organizm pacjenta będzie lepiej wchłaniał podawane mu leki. By do tego doszło potrzeba jednak wielu badań. Na czele interdyscyplinarnej grupy badawczej stoi dr inż. Agnieszka Piegat. Współpracuje z nią także szereg chemików i biologów, którzy przeprowadzają badania na zwierzętach i komórkach znajdujących się w żołądku. W grupie nie brakuje także mikrobiologów. Oni z kolei pracują z samymi bakteriami, wywołującymi wrzody żołądka. Pierwsze efekty projektu będą widoczne prawdopodobnie za około pół roku. Będzie można wtedy powiedzieć coś więcej na temat dalszego rozwoju działań.
– To będą materiały polimerowe o zupełnie nowej strukturze chemicznej, które będą mogły wiązać się z lekami. Za dużo szczegółów nie mogę zdradzać ze względu na planowane opatentowanie. Aczkolwiek na pewno będą to nowe układy – dotychczas nieznane – stąd innowacyjność tego projektu – wyjaśnia główna badaczka.
Często pacjenci muszą stosować kilka leków i spędzając na przykład dwa tygodnie w szpitalu przyjmują dwa różne antybiotyki. Grupa badawcza chce jednak opracować formułę, dzięki której każdy lek będzie się uwalniał w innym czasie. Zgodnie z założeniami projektu, leki uwalniane będą bowiem pod wpływem określonych bodźców – wysyłanych przez sam organizm – takich jak zmiana np. pH w żołądku. To spowoduje, że zadziałają miejscowo. Na potrzeby projektu naukowcy jako modelową przyjęli terapię zwalczania bakterii wywołujących wrzody żołądka, bo w niej stosuje się co najmniej dwa antybiotyki i dodatkowe leki z grupy inhibitorów pompy protonowej.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl