W czasie, gdy w planach mamy rozkoszowanie się letnim sezonem nasze oczy chcą go przetrwać w możliwie najbardziej bezboleśnie. Nie przepadają one za tym okresem. Skąd te niedogodności i jak im zaradzić?
Pierwszą przeciwnością, z którą mogą mieć problemy nasze oczy jest promieniowanie UV. To właśnie ono stoi za wieloma poważnymi uszkodzeniami wzroku. Zwiększa bowiem prawdopodobieństwo powstawania zaćmy, czy nawet zwyrodnienia plamki żółtej. Oczy bronią się przed nadmierną ekspozycją na słońce ciągłym mrużeniem. Najlepszym zabezpieczeniem przed szkodliwym promieniowaniem UV będą okulary przeciwsłoneczne z odpowiednimi filtrami UV. Warto jednak zwrócić uwagę na to gdzie i jakiego rodzaju okulary kupujemy. Zaopatrzenie się w nie w przypadkowym miejscu raczej zmniejsza szansę na to, że faktycznie będą one spełniać nasze oczekiwania.
Wakacje i cały letni okres to także czas alergii, które mogą się stać prawdziwym utrapieniem dla naszych oczu. Poza całorocznymi alergiami, a więc tymi związanymi z kurzem czy sierścią zwierząt pojawiają się również pyłki roślin. U alergików powoduje to m.in. zaczerwienienie i pieczenie oczu. W dodatku oczy osoby uczulonej mogą być wrażliwe na światło, co w miesiącach letnich bywa uciążliwe. Alergeny mogą doprowadzić również do powstania stanu zapalnego spojówek. W przypadku alergii nie ma prostej recepty na złagodzenie dolegliwości – jeśli nie da się uniknąć kontaktu z substancją uczulającą, konieczne jest leczenie u alergologa.
Oczom nie sprzyja również klimatyzacja, która w trakcie lata włączana jest niezwykle często. Mimo, że może ona przynieść ulgę podczas upałów to dla naszego narządu wzroku jest zwyczajnie męcząca. Przede wszystkim powoduje ona nadmierne przesuszenie oczu. Zazwyczaj objawia się to pieczeniem lub zaczerwienieniem. Typowy w tych sytuacjach jest również zespół suchego oka.
Jak w tym wypadku pomóc naszym oczom? Przede wszystkim warto zacząć od wizyty u okulisty. Z pewnością on najlepiej doradzi nam, co powinniśmy zrobić. Korzystanie z tradycyjnych soczewek kontaktowych nie zawsze jest komfortowym rozwiązaniem latem, szczególnie jeśli chcemy spędzać czas wolny na plaży lub uprawiać sport. Używanie soczewek kontaktowych w basenie, morzu, jeziorze lub jakimkolwiek innym zbiorniku wodnym jest niewskazane gdyż możne prowadzić do zakażenia oczu niebezpiecznymi bakteriami, wirusami, grzybami i pasożytami. Obecnie najbardziej skutecznymi metodami korekcji wad wzroku jest laserowa korekcja wzroku i ortokorekcja.
Źródło: InnovationPR