Wiele osób uważa, że pesto można przygotować wyłącznie wedle klasycznej receptury, czyli z bazylii i orzeszków pinii. Tymczasem do pesto można wykorzystać również inne rodzaje orzechów, a nawet nasiona słonecznika, różnego rodzaju zioła, suszone pomidory albo właśnie jarmuż
Pesto z jarmużu ma między innymi tę zaletę, że w przeciwieństwie do bazylii zachowuje zielony, intensywny kolor i jest znacznie wydajniejsze. Żeby pesto nabrało odpowiedniej konsystencji, potrzeba dość dużo płynów (w tym przypadku oliwy i wody). Ich proporcje dobrałem tak, aby smak oliwy był wyraźnie wyczuwalny, ale jednocześnie, by pesto nie było bardzo kaloryczne. Jeśli wolisz dodać więcej oliwy, nic nie stoi na przeszkodzie – zmniejsz wtedy po prostu ilość użytej wody.
4 porcje
250 g bezglutenowego makaronu (np. rurki lub penne z mąki ryżowej)
250 g jarmużu (bez łodyg)
50 g orzechów nerkowca
ok. 20 g świeżo startego parmezanu
ok. 100 ml oliwy extra vergine
ok. 300 ml wody
sól
pieprz
1 zielona papryczka chilli lub jalapeno
- Zalej wrzątkiem orzechy nerkowca, przykryj i odstaw.
- Usuń łodygi z liści jarmużu i podgotuj liście przez ok. 10 minut, aż zmiękną.
- Dokładnie rozgnieć orzechy w moździerzu.
- Odcedź jarmuż i przelej liście zimną wodą.
- Wrzuć jarmuż do blendera, dodaj oliwę i wlej stopniowo tylko tyle wody, by jarmuż łatwo zmiksował się na gładką pastę.
- Dodaj rozgniecione orzechy, świeżo starty parmezan, szczyptę soli i dużo pieprzu, a następnie wszystko zmiksuj, tak by składniki dobrze się połączyły. Spróbuj pesto i w razie potrzeby dodaj więcej przypraw, parmezanu lub oliwy.
- W tym czasie ugotuj makaron w osolonej wodzie zgodnie z czasem podanym na opakowaniu.
- Wymieszaj makaron z pesto. Gotowe porcje podawaj ze świeżo startym parmezanem i cienkimi plasterkami zielonego chilli. Jeśli lubisz naprawdę ostre smaki, zamiast chilli możesz użyć papryczki jalapeno.
Przepis pochodzi z książki Szymona Kubickiego Facet i Kuchnia. Smacznie, kreatywnie i bez glutenu, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego 24 września. Fotografia: Małgorzata Napiórkowska-Kubicka / Facet i Kuchnia.