Dodatkowe kilogramy, rozstępy czy gorsza kondycja skóry po ciąży – to nie jedyne kwestie, którymi martwią się przyszłe i świeżo upieczone mamy. Poród może bowiem powodować pewne „skutki uboczne”, które utrudniają odzyskanie pewności siebie, szczególnie w sferze intymnej i kontaktach seksualnych.
Pomóż naturze
Sześć tygodni – tyle według specjalistów trwa połóg, czyli najkrócej mówiąc okres cofania się zmian, jakie zaszły w organizmie kobiety podczas ciąży. Powrót do formy sprzed porodu to jednak sprawa bardzo indywidualna. Niektóre świeżo upieczone mamy czują się doskonale praktycznie od razu i błyskawicznie odnajdują się w swojej roli i nowych okolicznościach, innym dojście do siebie zarówno psychicznie, jak i fizycznie zabiera dużo więcej czasu. – Prostej reguły nie ma, także jeśli chodzi o sferę intymną. Ciało kobiety po porodzie ma niesamowite naturalne właściwości regeneracyjne, ale pewne zmiany, które dokonują się podczas wydania dziecka na świat, w szczególności, gdy dzieje się to drogami natury, samoczynnie niestety się nie cofną – mówi dr n. med. Małgorzata Uchman-Musielak, ginekolog. – Niektóre z pań akceptują taki stan rzeczy i nie czują potrzeby interwencji lekarskiej. Rośnie jednak liczba pacjentek, które po kilku czy kilkunastu miesiącach od porodu, a nawet później wracają do specjalisty z pytaniami i problemami związanymi na przykład z wyglądem i stanem pochwy czy już nie tak samo jak dawniej satysfakcjonującym życiem seksualnym. Coraz więcej pań jest też świadomych tego, że to nie fanaberia czy trywialny temat, o którym nie wypada rozmawiać, ale pewien defekt, który z powodzeniem można leczyć – dodaje.
Lifting nie tylko u kosmetyczki
Chirurgia plastyczna czy estetyczna kojarzy się nam w pierwszej kolejności z odsysaniem tłuszczu, operacją nosa czy korekcją piersi, a takie części ciała, jak pochwa, srom czy punkt G to dla większości z nas pojęcia, które nijak mają się do wspomnianych dziedzin. Jak jednak przekonują specjaliści, zabiegi związane ze sferą intymną to już dziś norma, a ginekologia estetyczna, czyli dziedzina, która się nimi zajmuje, rozwija się w błyskawicznym tempie. Dzięki temu na przykład lifting czy mezoterapia pochwy, ujędrnianie warg sromowych albo ostrzyknięcie mięśni pęcherza botoksem nie tylko nie przywodzą już na myśl nazw wyłącznie z gabinetów kosmetycznych, ale w dodatku mają wymiar zarówno estetyczny i poprawiają komfort życia pacjentek, jak i zdrowotny. – Wystarczy wspomnieć chociażby o jednym z najczęściej pojawiających się po porodzie problemów natury intymnej, czyli tak zwanej luźnej pochwie. Rozciągnięcie jej ścian drastycznie obniża satysfakcję ze zbliżeń intymnych, a w dodatku zbyt szerokie wejście do pochwy zwiększa ryzyko występowania infekcji – tłumaczy dr n. med. Małgorzata Uchman-Musielak.
Pamiętajmy jednak, iż nic nie zastąpi zdrowego stylu życia, aktywności fizycznej i dbałości o dietę, zwłaszcza w sytuacji nadzwyczajnego wysiłku i tuż po nim – mowa oczywiście o porodzie. Sięgając po osiągnięcia współczesnej medycyny, również estetycznej, należy pamiętać, jak ważne jest sprawdzenie placówki oraz kwalifikacji i doświadczenia lekarzy, którym powierzamy nasze problemy.
Oprac. Julia Nieznalska
Materiały źródłowe: Agencja Wizerunkowo.