Czasami, gdy coś wpoi się nam w dzieciństwie to trudno o tym zapomnieć. Tak jest między innymi z naszym nastawieniem do szpinaku, którego nie lubi prawie każdy młody człowiek, a także z mlekiem czy cytryną. Mity nas osaczają, czas je zatem porzucić
Dobrą wiadomością dla dzieci może być to, że szpinak jest dobry od czasu do czasu, nie jest jednak najważniejszy na naszych stołach. Być może mylnie interpretujemy jego właściwości. Z pewnością niepotrzebnie naznaczamy go mianem „skarbnicy żelaza”. Ze szpinaku przyswajamy około 1% żelaza, a z wołowiny około 20%. Różnice są zatem bardzo dobrze widoczne.
Czy połączenie ogórka z pomidorem może stanowić niebezpieczną mieszankę dla naszego zdrowia? Zupełnie nie, jeśli tylko będziemy się z nimi odpowiednio obchodzili. Niektóre rośliny – w tym zielony ogórek – zawierają enzym, powodujący utlenianie i niszczenie witaminy C. Jeżeli więc kroimy do sałatki – bogate w witaminę C – paprykę czy pomidor, to należy je najpierw polać sosem z odrobiną tłuszczu np. oliwą. Ona otoczy i ochroni przed enzymem nasze warzywa. Dopiero potem można wkroić do nich ogórka, który tak ochronionemu pomidorowi nie zabierze witamin.
Historii związanych z tym, że należy, a nawet trzeba, pić mleko jest naprawdę wiele. Nie we wszystkich przypadkach to jednak działa. W naszej części świata, a także dla plemion wędrownych: Beduinów, Tuaregów, Nomadów, mleko jest podstawą wyżywienia. Jednak większość ludzi na świecie genetycznie nie jest przystosowana do trawienia laktozy, czyli nie może pić mleka. Wśród niektórych grup etnicznych nie może go spożywać 75% populacji, a czasem nawet 100%. Odpowiednia tolerancja laktozy to zjawisko, które przytrafia się około 30% osób.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl