Muzyka nie tylko łagodzi obyczaje, ale i pozwala załagodzić przebieg niektórych odmian chorób. Wpływa ona pozytywnie m.in. na stan sprawności funkcjonalnej u osób z chorobą Parkinsona. Poza słuchaniem muzyki ważne jest również jej wykonywanie
Muzykoterapia dopiero zaczyna się rozwijać. W porównaniu z innymi dziedzinami, które mają za sobą długą historię, ma ona jeszcze sporo do nadrobienia. Od samego początku jednak zaznacza się na tle odmiennych sposobów przeciwdziałania chorobom. Mimo, że muzykoterapia nie jest jeszcze powszechna w naszym kraju to wiele osób zaczyna się nią interesować. Zazwyczaj w tym gronie są ci, którzy zmagają się z różnymi dysfunkcjami i poważnymi chorobami.
Przykładem mogą być zajęcia muzykoterapeutyczne dla osób z chorobą Parkinsona. Zdaniem dr Anny Bukowskiej, która specjalizuje się w muzykoterapii neurologicznej, terapia z zastosowaniem muzyki pozytywnie wpływa na stan sprawności funkcjonalnej u tych pacjentów. Z jednej strony choroba Parkinsona jest bowiem chorobą degeneracyjną, a z drugiej można mieć nad nią kontrolę przez długi czas. to oznacza z kolei, że pacjenci mogą przez długi czas być sprawni.
Dzięki muzykoterapii pacjenci są w stanie poprawiać swoją motorykę. Dzieje się to poniekąd dzięki muzyce dostarczanej przez terapeutę z zewnątrz, np. w postaci rytmu, który może stymulować układ nerwowy chorych. Niejednokrotnie to dzięki muzyce chorzy zaczynają znacznie lepiej chodzić. Słysząc ją zaczynają się poruszać rytmiczniej i szybciej.
Ważnym elementem muzykoterapii jest też gra na prostych instrumentach, dzięki którym pacjenci imitują ruchy wykonywane w codziennym życiu np. podczas ubierania i tym samym mogą poprawić swoją sprawność.
– Niektóre osoby mówiły mi, że mają problemy np. z unoszeniem ramion, z uczesaniem włosów, z umyciem włosów. Dlatego podczas terapii (dla nich) wiele ruchów koncentrowało się na graniu na bębnach, które były trzymane przez terapeutę bądź były powieszone – nieco wyżej. Po któreś sesji jedna z pacjentek przyznała, że dzięki tym ćwiczeniom pierwszy raz od dłuższego czasu była w stanie umyć włosy samodzielnie, co świadczyło o bezpośrednim przełożeniu tego, co się dzieje na terapii na funkcje codzienne – wskazała terapeutka.
Ponadto muzykoterapia może wpływać na poprawę wypowiadania się np. poprzez ćwiczenie śpiewu, a także na sferę emocjonalną pacjentów. Choć w Polsce – w cenie Bukowskiej – w rehabilitacji pacjentów z chorobą Parkinsona częściej wykorzystuje się metodę terapii tańcem, coraz więcej osób m.in. z różnych fundacji interesuje się także muzykoterapią.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl