Właściwie wszystkie miejscowości, a szczególnie te małe, mogą się pochwalić klubami sportowymi. Nigdy nie zastanawiamy się jednak jakie znaczenie mogą one mieć dla całej lokalnej społeczności. Okazuje się jednak, że są niezbędne
Wiejskie kluby sportowe to organizacje pozarządowe, które nie są zakorzenione w tradycji działań społecznikowskich na wsi, nie wiążą się z życiem w małych wspólnotach, ani z prowadzeniem działalności rolniczej. Organizacje tego typu można znaleźć na terenie całego kraju. Funkcjonują one w sieciach, mają swoje miejskie odpowiedniki oraz są obficie finansowane ze źródeł publicznych. Najliczniej tę kategorię podmiotów trzeciego sektora reprezentują na polskiej wsi kluby sportowe – w większości prowadzące drużyny piłki nożnej.
Wyniki prac badawczych prowadzonych na Zachodzie wskazują, że organizacje sportowe mogą stanowić ośrodek aktywności obywatelskiej i działań zbiorowych na rzecz środowisk lokalnych. Nie tylko pozwalają one na rozwój własnych umiejętności i szlifowanie ich w gronie innych osób, ale i pozwalają na wspólne działanie, które owocuje nowymi inicjatywami dla tych niewielkich społeczności.
Tego typu organizacje pozwalają na tworzenie kapitału społecznego, który uznawany jest w polskim społeczeństwie za deficytowy. Trzeba jednak pamiętać, że stanowi on pierwiastek konieczny do tego, aby skutecznie wykorzystywać i wytwarzać inne rodzaje kapitałów. Stąd również niezwykle istotna rola nawet niewielkich klubów sportowych.
W tym wypadku nie chodzi o wyniki czy złote puchary, chodzi o niezwykle zaciętą walkę o każdą wygraną, rozwój lokalnej społeczności i jej aktywność.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl