Latem wylegamy na plaże i, gdy już zalegniemy, leżymy długo. To niestety najprostszy sposób, by poparzyć sobie skórę, a tym samym zepsuć sobie wypoczynek. Co zrobić, gdy do tego dojdzie?
Oprócz sprawdzonych preparatów z apteki można zastosować domowe sposoby. Na ratunek przychodzi nabiał. Ulgę w pieczeniu z pewnością przyniosą nam takie produkty mleczne jak: jogurt naturalny, kefir, maślanka czy kwaśne mleko. Pomogą one wyrównać naruszone pH skóry, odpowiednio nawilżyć i szybciej zregenerować naskórek. Najlepszym sposobem jest zastosowanie 20-minutowych okładów z schłodzonych produktów mlecznych, po czym zmycie ich chłodną wodą.
Gdy już zadbamy o zewnętrzną pielęgnację poparzonych miejsc, warto wprowadzić do diety produkty mleczne, dla szybszej regeneracji organizmu. Zawierają one nienasycone kwasy tłuszczowe oraz białka niezbędne w procesie gojenia ran i wzmacniające osłabioną odporność. Co więcej białka wyposażone są w aminokwasy, które naprawiają uszkodzoną skórę.
Należy do nich arginina i aminokwasy siarkowe takie jak: cysteina, metionina i cystyna. Oprócz cennego białka mleko i jego przetwory posiadają witaminy A, E, D oraz z grupy B, wpływające pozytywnie na stan naskórka. Witaminy A i E posiadają silny potencjał antyoksydacyjny niezastąpiony w walce z wolnymi rodnikami, które odpowiadają za uszkodzenia DNA, wystąpienie nowotworów i przyśpieszenie procesu starzenia się organizmu.
Główną funkcją witaminy A jest odnowa, czyli rewitalizacja naskórka. Potrafi ona wniknąć do skóry właściwej i zwiększyć produkcje kolagenu i elastyny, związków poprawiających jędrność oraz zapewniających odpowiednie nawilżenie skóry. Ponadto znakomicie zwalcza drobne zmarszczki, przebarwienia oraz plamy posłoneczne. Niezastąpiona jest także w gojeniu ran. Dodatkowo witamina E tworzy parasol ochronny przed działaniem promieni UV i łagodzi stany zapalne. Dzięki niej cera staje się delikatniejsza i gładsza. Z kolei szeroki zestaw witamin z grupy B oraz witamina D przeciwdziałają nadmiernemu rogowaceniu i suchości skóry.
Mleko i jego przetwory wyposażone są również w minerały niezbędne w walce z oparzeniami słonecznymi. Wśród nich możemy wyróżnić wapń, cynk i jod. Wapń uszczelnia i regeneruje błony komórkowe, cynk i jod poprawiają koloryt skóry i wzmacniają system immunologiczny, którego prawidłowe działanie jest niezbędne w walce ze stanem zapalnym wywołanym szczególnie przez nadmierną ekspozycje na promienie słoneczne.
Źródło: Newsrm.tv