Osoby, które mają krzywy zgryz, ale nie chcą nosić stałego i tym samym widocznego aparatu powinni się zapoznać z zupełnie nowymi rozwiązaniami. Coraz większą popularność w tej kwestii zyskuje ostatnio niewidoczny aparat z silikonu
Problemy z nierównym uzębieniem to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim zdrowia. Prowadzą one bowiem do bólów głowy, oczu, karku, zgrzytania zębami, a także wad postawy. Wiele osób z problemem krzywego zgryzu nie podejmuje jednak tematu leczenia ortodontycznego albo odwleka to w czasie. Niejednokrotnie powodem jest uznawanie aparatu ortodontycznego za wstydliwy. Osoby, dla których stały aparat jest nie do zaakceptowania, mają alternatywę – aparaty nakładkowe tzw. alignery z powodzeniem stosowane na coraz większą skalę w terapii wad zgryzu. Najpopularniejsze tego typu aparaty to system Clear Aligner oraz Invisalign, które diametralnie różnią się od powszechnie stosowanych aparatów tym, że nie posiadają łuków, ligatur i zamków, a występują pod postacią silikonowych nakładek.
Tego typu aparaty mogą być z powodzeniem stosowane zarówno przez nastolatków jak i starsze osoby. Dzięki nim możliwe jest zniwelowanie łagodnych oraz umiarkowanych wad zgryzu, stłoczonych zębów a także pozbycie się nieestetycznych szpar.
Taki system leczenia przywędrował do nas ze Stanów Zjednoczonych. Warto zauważyć, że jest on właściwie całkowicie skomputeryzowany. Oprogramowanie pozwala na ustalenie planu leczenia przed jego rozpoczęciem oraz personalizację terapii. Dla każdego z pacjentów nakładki są indywidualnie dopasowywane. Plusem może być również to, że wizyty u ortodonty w tym wypadku wypadają zdecydowanie rzadziej. Mogą odbywać się nawet co kilka miesięcy, w niektórych przypadkach nawet co 6 miesięcy i dłużej.
Na efekty trzeba jednak poczekać mniej więcej tyle co w przypadku normalnych aparatów, a więc od 10-24 miesięcy. W niektórych przypadkach pacjent może zdecydować się na małoinwazyjny zabieg dekortykacji, czyli delikatnego nacięcia wyrostków zębodołowych w kości szczęki, który znacząco skraca czas leczenia
Wbrew pozorom koszty leczenia takim aparatem są bardzo zbliżone do tych, które trzeba ponieść w przypadku zwykłych metod, a więc aparatu tradycyjnego.
Źródło: Skymed.pl