Sporty wymagające złożonej koordynacji i współpracy z innymi szczególnie dobrze oddziałują na mózg i intelekt. Na ćwiczeniach umysł korzysta w każdym wieku.
W zdrowym ciele zdrowy duch – mówi przysłowie. Naukowcy z Uniwersytetu w Bazylei z kolegami z Japonii przeprowadzili obszerną analizę dostępnych badań, aby sprawdzić, jakiego rodzaju sporty najlepiej działają na mózg.
Pracę umysłu poprawiają, jak się okazuje, różne ćwiczenia – wytrzymałościowe, siłowe, a także ich połączenie. Jednak największe korzyści przynoszą wymagające dyscypliny, w których trzeba uczyć się złożonych ruchów i utrzymywać skomplikowane interakcje z innymi.
„Koordynacja wydaje się nawet ważniejsza niż całkowita ilość ruchu” – mówi dr Sebastian Ludyga, współautor pracy opublikowanej w piśmie „Nature Human Behaviour”.
Większa całkowita ilość ruchu niekoniecznie przynosi większe zyski. Dłuższe sesje ćwiczeń natomiast przynoszą wyraźniejszy skutek dopiero w dłuższej perspektywie.
Jednocześnie naukowcy nie znaleźli rozbieżności w działaniu ćwiczeń między grupami wiekowymi. Wskazuje to, że dla umysłu ćwiczyć warto w każdym wieku. Sportowe aktywności dla przedszkolaków czy seniorów nie muszą się przy tym różnić. „Takie ćwiczenia są już wprowadzane w programach dla dzieci i ich dziadków” – opowiada współautor badania prof. Uwe Pühse.
Okazało się jednak, że zarówno korzyści fizyczne jak i umysłowe z ćwiczeń są nieco inne dla kobiet i mężczyzn. Ciężkie ćwiczenia są szczególnie wartościowe dla mężczyzn i dla chłopców. Najlepiej wprowadzać je stopniowo, zwiększając intensywność. Kobietom natomiast badacze doradzają lekkie, lub średnio ciężkie ćwiczenia.
Więcej informacji na stronie:
mat/ ekr/, PAP Nauka w Polsce