Co robić, aby można było zapomnieć o nieświeżym oddechu? Podstawą jest dbanie o higienę jamy ustnej. Trzeba jednak wiedzieć, jak to robić!
Wydawać się może, że nie ma nic prostszego niż dbanie o higienę jamy ustnej. Okazuje się jednak, że nie zawsze jesteśmy świadomi co robić, aby nie nabawić się problemów z nieświeżym oddechem, zwanych również halitozą. Oto kilka cennych porad, jak dobrze troszczyć się o jamę ustną.
Mycie zębów i ich nitkowanie powinno się odbywać minimum dwa razy dziennie. W kwestii szczoteczki, warto zainwestować w model elektryczny lub soniczny, gdyż znacznie ułatwiają one higienę. Do tego oczywiście dochodzi nić dentystyczna, gdyż to właśnie ona dociera tam, gdzie nie może się dostać szczoteczka.
Nic nie wpływa tak dobrze na redukcję mikrobów w jamie ustnej jak irygatory i płyny do płukania ust. Dodatkowo świetnie odświeżą one oddech. Warto jednak uzbroić się w te, które nie mają zbyt dużego stężenia alkoholu, gdyż on negatywnie wpływa na śluzówkę, dodatkowo ją wysuszając. To może z kolei tylko pogłębiać nasze problemy. W razie problemów z wyborem płynu warto zasięgnąć porady stomatologa.
Nasza jama ustna to także język, na którym gromadzi się nalot, a on również prowadzi do przykrego oddechu. Czyśćmy więc język specjalną szczoteczką lub skrobaczką. Tutaj także odpowiednia dieta ma znaczenie! To, co jemy trafia do krwioobiegu, następnie do płuc, a więc później to „wydychamy”. Dietę tłustą i ciężkostrawną zastąpmy świeżymi warzywami, owocami, rybami i produktami pełnoziarnistymi. Ograniczmy kawę, czarną herbatę i alkohol na rzecz wody mineralnej i zielonej herbaty.
Warto zauważyć, że nie tylko tradycyjna guma do żucia może odświeżać nasz oddech. Wśród produktów, które faktycznie odświeżają oddech jest np. imbir, natka pietruszki, cynamon w formie olejku, rozmaryn lub ziarenka kopru, kardamonu lub kminku. Nie dość, że dobrze działają to są także naturalne.
Regularne usuwanie kamienia nazębnego może się okazać świetnym działaniem profilaktycznym. Warto o tym pomyśleć przynajmniej raz do roku i zdecydować się na profesjonalne usuwanie kamienia w gabinecie stomatologicznym. Jeśli jesteś palaczem lub kawoszem, zabieg możesz wykonywać częściej.
Źródło: Skymed.pl