Bolący brzuch może być efektem nietolerancji pokarmowej lub alergii. Czym te oba zjawiska różnią się od siebie i jak sobie radzić z takimi przypadłościami?
Nietolerancje i alergie pokarmowe stanowią teraz jeden z częstych problemów. Z badań wynika, że kobiety zazwyczaj potrafią rozpoznawać rodzaje bólu brzucha jednak w przypadku nietolerancji pokarmowych wiedza nadal nie jest dostateczna. Podobnie jest z alergią pokarmową. Oba te terminy są zresztą używane synonimicznie. To wpływa natomiast na złe rozpoznanie dolegliwości i szybkość reakcji.
Alergia pokarmowa wtedy, gdy układ immunologiczny nie reaguje na konkretny pokarm tak jak powinien. Po jego spożyciu organizm zaczyna się bronić, a skutki tej obrony możemy zaobserwować na przykład na skórze.
Tempo wystąpienia reakcji alergicznej może być różne. Zależy to od rodzaju alergii pokarmowej. Niektóre dają o sobie znać od razu, w przypadku innych czas oczekiwania na wystąpienie objawów jest wydłużony – od kilku do kilkunastu godzin od spożycia uczulającego pokarmu. W jaki sposób radzić sobie z alergiami pokarmowymi? Najprostszym i jednocześnie skutecznym sposobem walki jest w tym przypadku wyeliminowanie z diety składników uczulających. Niemniej, trzeba wybrać się do lekarza, który skonsultuje przypadek i zaleci odpowiednie leczenie.
W przypadku nietolerancji pokarmowej układ immunologiczny nie jest w ogóle zaangażowany. Proces trawienny jest zaburzony przez niewystarczającą ilość danego enzymu. Wszystko to prowadzi do nietolerancji glutenu, fruktozy czy laktozy. Osoba, która ma z tym problemy będzie zatem miała problemy z przetworzeniem tej substancji. Do tego mogą dojść także nieprzyjemne dolegliwości. Wszystko to dzieje się jednak tylko wtedy, gdy dana substancja zostanie spożyta w zbyt dużej ilości.
Symptomy w tym wypadku nie pojawiają się od razu. Najczęściej są to dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego (bóle brzucha, biegunka, wzdęcia), spowodowane uszkodzeniem ściany jelita przez florę bakteryjną.
Ta przypadłość stanowi efekt naszych nawyków żywieniowych. Rozwiązaniem nie jest natomiast zupełne wyeliminowanie problematycznego produktu z diety. Jeżeli mamy na przykład problemy z trawieniem laktozy to mimo wszystko warto dostarczać jej do organizmu w małych ilościach. Po dostarczeniu niewielkiej dawki przyzwyczajamy go do danej substancji, wskazujemy jak ma na nią reagować. Jak wynika z opinii naukowców, jeżeli zupełnie wyeliminujemy te produkty to nietolerancja może się jeszcze bardziej pogłębić.
Alergie i nietolerancje pokarmowe nie oznaczają, że nie możemy walczyć z różnymi bólami brzucha za pomocą leków. Podstawą prawidłowego postępowania jest zawsze weryfikacja lekarska. Jak twierdzą eksperci, w walce z bólem należy skupić się na jego źródle – w przypadku dolegliwości w obrębie jamy brzusznej jest nim najczęściej skurcz mięśni gładkich, dlatego też warto mieć w domowej apteczce leki o działaniu rozkurczowym.
Źródło: MSLGROUP