Dbając o kondycję często zapominamy o zdrowiu naszych uszu. Zdrowy tryb życia powinien uwzględniać również szanowanie jednego z naszych najpotrzebniejszych zmysłów, dającego tak wiele radości
Dla wielu to nieodłączny element treningu, niezależnie czy mówimy o bieganiu, czy o wyciskaniu na siłowni. Słuchawki i ulubiona muzyka odgrywają niemałą rolę w motywowaniu do działania czy utrzymywaniu odpowiedniego rytmu. Problem pojawia się wtedy, gdy słuchając narażamy swoje uszy na urazy.
Właśnie ten problem podkreślają organizatorzy kampanii „Usłysz dobre dźwięki”, zapoczątkowanej przez Filharmonię im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Jej cel to uświadomienie słuchaczom, jak łatwo możemy uszkodzić swój słuch. Badania pokazują, że sytuacja w Polsce już jest zła. Z raportu przygotowanego w kwietniu ubiegłego roku przez IPSOS wynika, że problemy ze słuchem ma ponad 5,7 mln dorosłych Polaków!
Światowa Organizacja Zdrowia już w 2015 roku alarmowała, że prawie miliard osób na całym świecie jest narażonych na utratę słuchu z powodu niebezpiecznego sposobu słuchania muzyki. Prawie 50% młodych osób w wieku 12-35 lat słucha muzyki w słuchawkach w sposób zagrażający zdrowiu.
Jak więc słuchać, by nie uszkodzić słuchu? Z odpowiedziami pomaga firma Sennheiser, specjalizująca się w słuchawkach i uczestnicząca w akcji „Usłysz dobre dźwięki”. Oto sześć kroków, by oszczędzić naszym uszom niepotrzebnych problemów:
1. Nigdy nie ustawiaj maksymalnej głośności.
2. Najlepiej korzystaj z połowy skali głośności (optimum to ok. 85 dB).
3. Czas słuchania na słuchawkach ogranicz do 1 godziny dziennie.
4. Podczas słuchania muzyki rób przerwy.
5. Aby uniknąć przykrych uderzeń dźwięku, przy podłączeniu słuchawek zawsze ustaw poziom głośności na 0.
6. Im bardziej zamknięte słuchawki, tym ciszej należy słuchać.
– Słuch jest zmysłem, który stanowi sens istnienia instytucji takiej jak filharmonia. Zaniedbując ten aspekt naszego zdrowia odbieramy sobie szansę na cieszenie się pełną paletą wrażeń i emocji, których dostarcza nam muzyka. Kampania społeczna „Usłysz dobre dźwięki” ma zatem uświadomić odbiorcom, że znaczenie ma nie tylko to czego słuchamy, ale przede wszystkim to jak powinniśmy słuchać, aby chronić nasze zdrowie – powiedziała Dorota Serwa, dyrektor Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.